Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Vplyv koenzýmu Q10 na pleť a zdravie

Koenzým Q10 súvisí so starnutím, výkonom pri cvičení, zdravím srdca, cukrovkou, plodnosťou a migrénami. Jeho úloha je v ľudskom organizme nenahraditeľná!

Vplyv koenzýmu Q10 na pleť a zdravie

O koenzýme Q10 ste už možno počuli. Napríklad sa vám s ním môže spájať reklama na nový, omladzujúci prípravok, ktorý obsahuje „nejaký Q1O vitamín“. O bežný vitamín síce nejde, ale jedna vec je istá: veľa výskumov už potvrdilo širokú škálu výhod koenzýmu Q10 pre zdravie. Ktoré to sú, a ako vďaka nemu môžete podporiť a chrániť svoje zdravie, sa dočítate v nasledujúcom článku.

Čo je koenzým Q10? 

Koenzým Q10 patrí do rodiny ubichinónov, čo sú látky, ktoré sa svojimi účinkami podobajú vitamínom. Ľudské telo produkuje CoQ10 prirodzene, avšak vekom jeho produkcia klesá. Nachádza sa v mitochondriách, čo sú energetické centrá všetkých buniek, a podporuje v nich tvorbu novej energie. Okrem toho bunky chráni pred oxidačným stresom a napomáha k ich správnemu fungovaniu. V potrave ho nájdeme napríklad vo vnútornostiach, mäse, pomarančoch alebo v sezamových semiačkach.

CoQ10 má množstvo zdravotných benefitov. Chráni vaše mozgové bunky pred poškodením, spomaľuje vývoj demencie, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby. Zároveň bolo preukázané, že Q10 pomáha predchádzať migrénam a zmierňovať bolesti hlavy. Navyše antioxidačné účinky koenzýmu Q10 pomáhajú pri problémoch s plodnosťou. CoQ1O zlepšuje kvalitu spermií a zabraňuje zníženiu počtu a kvality vajíčok u žien.

Aké sú symptómy deficitu Q10? 

Hlavnou príčinou nedostatku Q10 býva pokles jeho produkcie, ktorý nastáva starnutím. K jeho deficitu však vedie aj nedostatočný príjem vitamínu B6, ktorý je na tvorbu Q10 nevyhnutný. Zapríčiniť to tiež môžu rôzne mutácie v génoch či zvýšené nároky organizmu počas choroby. Jeho nedostatok môže ovplyvniť najmä mozog, obličky, svaly a srdce. Prejavuje sa zhoršenou koordináciou, mentálnym postihnutím, nekontrolovanými svalovými kontrakciami, disfunkciou obličiek či hypertrofickou kardiomyopatiou.

Pozitívny vplyv koenzýmu Q10 na pleť

Pozitívny vplyv koenzýmu Q10 na pleť

Naša pokožka je najväčší orgán v ľudskom tele a je pravidelne vystavovaná škodlivým látkam, ktoré prispievajú k jej starnutiu. Škodlivé prvky, akými sú napríklad UV žiarenie alebo znečistené prostredie, znižujú vlhkosť pokožky a jej prirodzenú ochranu. Ukázalo sa, že:

1.) Priama aplikácia Q10 znižuje poškodenie pokožky voľnými radikálmi, zvyšuje produkciu energie v kožných bunkách a podporuje antioxidačné procesy.

2.) Koenzým Q10 zjemňuje vrásky tým, že pomáha telu produkovať kolagén a elastín. Pokožka po aplikácií koenzýmu Q10 je jemná, upokojená a spevnená.

3.) Silný antioxidačný účinok Q10 pomáha chrániť kožu pred škodlivými slnečnými lúčmi a znižuje riziko rakoviny kože.

Aké sú výhody koenzýmu Q10 pre zdravie a šport?

Koenzým Q10 je prítomný v každej bunke ľudského tela. Nie je preto prekvapením, že bude mať výrazný vplyv na naše zdravie a fyzický výkon.

1. MÔŽE ZLEPŠIŤ ŠPORTOVÝ VÝKON
Oxidačný stres ovplyvňuje aj prácu svalov. CoQ10 pôsobí vo svaloch antioxidačne a zároveň podporuje tvorbu energie v mitochondriách. Jeho doplnením zlepšíte výkon a znížite pocit únavy počas cvičenia.

2. CHRÁNI PĽÚCA
Zo všetkých orgánov majú pľúca najväčší kontakt s kyslíkom. Kvôli tomu sú veľmi citlivé na oxidačné poškodenie. CoQ10 podporuje antioxidačnú ochranu pľúc a zabraňuje tak zápalu, ktorý môže viesť k ochoreniam, akými sú napríklad astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc.

Výhody koenzýmu Q10

3. POMÁHA SCHUDNÚŤ
U obéznych ľudí bola zistená nízka hladina koenzýmu Q10. Jeho doplnenie môže zmierniť metabolické poruchy, zlepšiť lipidový metabolizmus a znížiť hromadenie tukových buniek. Navyše CoQ10 zvyšuje citlivosť na inzulín a reguluje hladinu cukru v krvi.

4. POMÁHA PRI LIEČBE SRDCOVÉHO ZLYHANIA
Zlyhanie srdca je dôsledkom iných srdcových chorôb (napr. vysoký krvný tlak), ktoré sú často dôsledkom nezdravého životného štýlu a vysokého príjmu živočíšnych potravín. V štúdií so 420 ľuďmi so srdcovým zlyhaním liečba s koenzýmom Q10 v priebehu dvoch rokov zlepšila ich stav a znížila riziko úmrtia na srdcové choroby.

Suplementácia s BioTechUSA 

Doplnenie koenzýmu Q10 prináša množstvo výhod pre krásu, zdravie aj športový výkon. Jeho suplementácia sa javí ako bezpečná a u väčšiny ľudí dobre tolerovaná. Štandardná dávka CoQ10 sa pohybuje od 90 mg do 200 mg za deň. V jednej tablete Q10 Coenzyme od BioTechUSA nájdete primeraných 100 mg koenzýmu Q10, ktorý je špičkovej kvality, získaný výlučne z prírodných zdrojov.

CoQ10 je zlúčenina rozpustná v tukoch, preto by ste ho mali užívať spolu s jedlom. BioTechUSA však ponúka unikátnu formu H20 Q10, vďaka ktorej je koenzým rozpustný vo vode a je lepšie využiteľný. Okrem toho je prípravok obohatený o ďalšie cenné vitamíny ako C a E, betakarotén a selén.

Či už sa rozhodnete konzumovať viac potravín s vysokým obsahom CoQ10 alebo doplnky výživy, koenzým Q10 môže byť pre vaše zdravie prínosom. Ukázalo sa, že CoQ10 pomáha zlepšovať zdravie srdca a reguláciu hladiny cukru v krvi, pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny a znižuje výskyt migrény. Môže tiež znížiť oxidačné poškodenie, ktoré vedie k únave svalov, zhoršenému stavu kože a k mozgovým a pľúcnym ochoreniam.

 Katarína Jurčiaková