Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Vitamíny na pečeň: Účinná regenerácia alebo mýtus?

Pečeň je mimoriadne dôležitý orgán ľudského tela, ktorý je navyše vystavený neustálej záťaži. Odborníci sa zhodujú, že spolu so srdcom je práve pečeň najťažšie pracujúci orgán, ktorý je zodpovedný za množstvo procesov a podieľa sa na mnohých ďalších. Športovec aj nešportovec by si preto mal dať pozor na to, v akom stave sa jeho pečeň nachádza a všímať si prípradné varovné signály. 

vitamíny na pečeň

Jedným zo spôsobov, ako účinne pomôcť pečeni sú liver produkty alebo liver vitamíny. Sú ale tieto prípravky účinné? Je ich konzumácia bezpečná a aký majú efekt? To, či sú doplnky na pečeň naozaj schopné prispievať k zdraviu pečene, alebo ide o mýtus, sa dozviete v článku.

Krátko o pečeni

Pečeň sa nachádza v brušnej dutine a má tvar trojuholníka. Najúžasnejšou vlastnosťou pečene je, že ako jediný orgán v ľudskom tele disponuje schopnosťou regenerácie. Na tom nie je na prvý pohľad nič nezvyčajné, veď aj pokožka spolu so svalmi sa dokážu regenerovať. V prípade pečene, ale regenerácia vyzerá tak, že ak niektorá časť odumrie (alebo je chirurgicky odstránená), za niekoľko týždňov chýbajúca časť dorastie do pôvodnej veľkosti.

Najhlavnejšou úlohou pečene je filtrovať krv a zabezpečiť správnu látkovú výmenu. Potravu, ktorá predtým prešla tráviacim traktom, spracuje na vitamíny, bielkoviny a hormóny práve pečeň. Ďalej je zodpovedná za metabolizmus cukrov, tukov a tiež reguluje množtvo soli v krvi. 

pečeň v tele

Poslednou oblasťou, kde pečeň hrá jednu z hlavných úloh, je tvorba aj likvidácia imunitných buniek, je tiež zásobárňou krvi a tým, že pri svojej práci tvorí značné množstvo tepla, zúčastňuje sa na termoregulácii. Preto má  tento mimoriadne dôležitý orgán aj dostatočnú váhu – u dospelého jedinca až 1,5 kg. 

Čo ubližuje pečeni

Ako prvé treba zmieniť moderný životný štýl. Nezdravé jedlá, ktoré sú plné prázdnych kalórií  v podobe tukov a cukrov sú prvým zabijakom pečene. Druhý v poradí je alkohol a fajčenie. Nasleduje nedostatok pohybu a kvalitnej zdravej stravy

Veľkým problémom pre pečeň je aj užívanie liekov. Ak sú už malé deti zvyknuté na rozličné dávky liekov, ich pečeň v dospelosti bude mať problém aj v prípade, že budú nefajčiari. 

Ako regenerovať pečeň

Dobrou aj zlou správou zároveň je fakt, že pečeň sa aj pri dlhodobom poškodzovaní bude snažiť plniť si svoju úlohu na 100%. Zlá správa je to najmä preto, že chorú pečeň jej majiteľ nijako nepociťuje a nevedomky ju poškodzuje naďalej. 

Medzi najčastejšie príznaky patria dlhodobá slabosť a únava, zmeny na koži (ožltnutie), bolesti v bruchu, zmeny vo vylučovaní, zmeny chuti, opuchy dolných končatín, kŕče a nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha.

Pri odstraňovaní problémov s pečeňou je na prvom mieste sebareflexia a hneď za ňou odstraňovanie škodlivých aktivít a návykov. Vylúčiť treba mastné a sladké jedlá či nápoje, skoncovanie s fajčením a nadmerným pitím alkoholu je samozrejmosťou. 

Dlhotrvajúcou a najúspešnejšou stratégiou je aktívny životný štýl v podobe pravidelného cvičenia a k tomu zmena stravovacích návykov. V prípade, že potrebujete naštartovať pred prvou cestou do fitka, a neviete, kde začať, odporúčame naše tipy pre začiatočníkov.

dve cvičiace ženy, ktoré regenerujú pečeň cvičením

Pri zmene stravy a vám odporúčame na začiatku výrazne zredukovať celkový objem jedla a následne sa zamerať na zdravé stravovanie. Určite vám pomôžu naše tipy, ako začať so zmenou životného štýlu alebo ako účinne redukovať hmotnosť vlákninou.  

Pri zmene životosprávy aj pri dosahovaní lepších tréningových výsledkov sa môžete spoľahnúť na naše výživové doplnky, ktoré sú vyrobené z prvotriednych surovín. Využijete ich nielen pri športovaní, ale aj v kuchyni pri príprave jedál. Začnite dopĺňať kvalitné bielkoviny a uľavte svojej pečeni užívaním proteínu 100% Pure Whey.

Vitamíny na pečeň

Tá najdôležitejšia informácia hneď na začiatok – áno, vitamíny pri obnove pečene fungujú. Druhou podstatnou informáciou je, že užívanie nie je jednorazové a nadmernými dávkami sa tiež nič nevyrieši. 

Ako teda regenerovať pečeň a čo presne použiť? Existujú viaceré návody a ich spoločným menovateľom je ostropestrec mariánsky. Výroba čajov aj konzumácia suchej rastliny sú úplne v poriadku, pečeň ich určite ocení.

Liver Aid

My sme ale nezostali len pri jednej látke a v unikátnom pečeňovom doplnku Liver Aid sme ich spolu s ostropestrecom mariánskym spojili rovno až 8! Vezmime ich podľa poradia: kurkuma, ostropestrec mariánsky, lopúch, harmanček, artičoky, riasa chlorella a ajurvedický indický egreš a právenka metlinatá.

Okrem toho sme pridali aj antioxidanty, selén a vitamíny C a E. Všetky spomenuté látky prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom a pomáhajú imunitnému systému fungovať pri ochrane organizmu. 

Poslednou zložkou sú dve aminokyseliny (L-metionín, L-cisteín), ktoré telo nedokáže produkovať samé a sú základným stavebným prvkom pri rôznych iných procesoch a zodpovedajú za dobrú náladu a tvorbu kolagénu či znižovanie hladiny cukru v krvi.

Užitím jednej tablety Liver Aid denne ráno a večer dostane pečeň kráľovskú porciu liečivých látok a jedno balenie vystačí na celý mesiac. Pre skutočnú ozdravnú kúru odporúčame užívať dva mesiace po sebe.