Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Spirulina – výživový doplnok pre imunitný systém

Chcete schudnúť, zbaviť sa alergií alebo hľadáte prírodný proteínový doplnok? Riasa spirulina je všetko, čo potrebujete. Zistite, aké všetky výhody má.

Čo je riasa spirulina?

Zavrite oči a predstavte si zázračné jedlo, ktoré je účinné ako prevencia proti rakovine, robí pleť krásnou a pomôže  prekonať sezónu alergií. Navyše, práve jedlá z tejto ingrediencie pomôžu budúcim cestovateľom na Mars prežiť a šťastne žiť. A teraz späť na Zem. Ok, ale vyžaduje si to ponorenie do morských hlbín, kde kráľ všetkých jedál, ako sa často nazýva, zelené zlato, žije.

Riasa spirulina

Modro-zelený elixír z rias

Toto zázračné jedlo je jedným z najstarších stvorení na našej planéte. Je to drobná, vláknitá zelená riasa, ktorá žije v slanej vode bez koreňov alebo listov, nemá jadro ani bunkovú membránu. Jej veľkosť tkvie v jej jednoduchosti. Vďaka svojej primitívnej štruktúre nieleže absorbuje všetky hodnotné materiály z prostredia, ale je tiež ľahko stráviteľná. Týmto spôsobom môže vaše telo priamo využiť približne 4000 aktívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) jej nutričná hodnota prekračuje hociktoré iné jedlo. Pravdepodobne by ste si nemysleli, že obsahuje 4 krát viac bielkovín ako ryba alebo mäso. Tým pádom môže výrazne pomôcť vegetariánom doplniť bielkoviny. Spirulina je veľmi bohatá na minerály. Obsahuje železo, draslík, horčík, sodík, fosfor a vápnik. Má tiež mimoriadny obsah vitamínov. Napríklad, spirulina obsahuje 40 krát viac beta karoténu, ktorý chráni bunky ako špenát. Vďaka svojej komplexnosti ju výskumníci považujú za jedno z najzdravších jedál na Zemi, odkedy bola znovu objavená v modernej dobe.

Od vojenských jedál po nebeské delikatesy

Veda zabúdala na túto špeciálnu mikro riasu po celé stáročia. A predsa, podľa kroník stredovekých španielskych dobyvateľov už Mayskí a Aztécki bojovníci vďačia za svoju mimoriadnu silu špeciálnym koláčom zo spiruliny. Bol to belgický expert na botaniku, ktorý objavil nesmierny potenciál obsiahnutý v tomto mikroorganizme počas expedície v roku 1964. V súčasnosti je považovaná za vrchol doplnkov stravy, zatiaľčo výskumníci z NASA si myslia, že spirulina je riešením na svetovú potravinovú krízu. Pestuje sa na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a je hlavnou zložkou lahôdok pripravovaných pre astronautov.

Prospešné účinky spiruliny

Táto prírodná imunitná bomba osviežuje a dopĺňa energiu. Má antioxidačné účinky, takže chráni proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za škodlivé procesy. Aj pacienti trpiaci anémiou a nedostatkom železa ju radi užívajú. Jej energizujúci efekt vyplýva z obsahu vitamínu B12, ktorý znižuje vyčerpanie aj počas tehotenstva a diéty. Môže byť mimoriadne nápomocná počas diéty, keďže podporuje metabolizmus, vytvára pocit nasýtenia v mozgu, čím pomáha potlačiť apetít. Okrem ľudí, ktorí chcú schudnúť, je spirulina populárna aj u tých, ktorí dodržujú alkalickú diétu alebo majú reflux kyseliny, pretože pomáha obnoviť rovnováhu v tele. Keďže sa rýchlo vstrebáva, môže byť účinná proti hnačke, nakoľko pomáha tráviacemu systému rýchlo sa zotaviť. Oživuje celý imunitný systém, preto je obľúbená u ľudí, ktorí trpia alergiami.

Spirulina proti alergii

Jednou z najnaliehavejších chorôb súčasnosti sú alergie. Keď naše telo reaguje na niektorú, pôvodne neškodnú, látku – ako jedlo alebo pele vo vzduchu – citlivejšie ako by malo, v tele sa začne tvoriť príliš veľa histamínu. Táto zložka vo vysokých dávkach spôsobuje nepríjemné symptómy ako je vyrážka, nádcha, suché oči, nepríjemné svrbenie a zažívacie ťažkosti. Často ani lieky proti alergii nemôžu pomôcť príliš horlivému imunitnému systému a to ani nespomíname nepríjemné vedľajšie efekty. Je to fykocyanín, látka, ktorá pomáha znižovaniu histamínu a tiež dáva spiruline modrastú farbu. Konečne sa aj ľudia s nádchou môžu z hlboka nadýchnuť.

Denné užívanie spiruliny

Táto špeciálna morská riasa je jednou z najpopulárnejších zložiek v ázijskej kuchyni. V Japonsku a Indonézii dokonca pripravujú zo spiruliny aj ochutené čipsy. Nenachádza sa len v mori alebo slaných jazerách, ale v súčasnosti sa pestuje v priemyselných množstvách hlavne v špeciálnych vodných farmách v subtropických regiónoch ako Thajsko alebo Hawai. Celková svetová produkcia prekračuje 4000 ton za rok. Toto množstvo je mimoriadne potrebné, keďže výživové doplnky zo spiruliny naberajú na popularite. Konzumuje sa v práškovej forme zmiešaná s džúsom, smoothie, polievkou alebo šejkom. Má síce nevýraznú chuť, ale ak sa vám zdá nepríjemná, môžete ju užívať v kapsulovej alebo tabletovej forme. BioTechUSA Spirulina 100 tabliet môže byť užívaná na dennej báze. Jedna tableta obsahuje 450 mg spiruliny. Odporúčané dávkovanie je maximálne 8 tabliet denne.