Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Spirulina: výhody pre zdravie a pri tvarovaní postavy

Spirulina poskytuje širokú škálu zdravotných výhod takmer okamžite po požití. Zvyšuje energiu, zlepšuje vytrvalosť a znižuje únavu. Aké sú jej ďalšie výhody?

Spirulina a jej výhody pre zdravie

Spirulina je modro-zelená riasa rastúca v sladkých aj slaných vodách. Je populárna pre jej vysoký obsah bielkovín, vitamínov, minerálov a polynenasýtených tukov. Vedci sa jej venujú od 60-tych rokov minulého storočia. Pôsobí ako silný antioxidant, posilňuje imunitný systém a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Čo je spirulina? 

Spirulinu si cenili už starovekí Aztékovia, ktorí jej mali dostatok z jazera Texcoco alebo africké kmene žijúce pri jazere Čad. Pre vysoký obsah cenných látok bola súčasťou ich každodennej stravy, najčastejšie vo forme koláča. Na planéte však už rastie milióny rokov. Zohrala veľmi dôležitú úlohu pri vzniku života na Zemi. Bola zodpovedná za produkciu väčšiny kyslíka, ktorý umožnil rozvoj tých najstarších organizmov.
Spirulina sa považuje za jednu z najefektívnejších superpotravín na svete. Pozoruhodný je jej vysoký obsah bielkovín, ktorý predstavuje zhruba 80% spiruliny. Proteíny z nej majú najvyššiu využiteľnú hodnotu, vyššiu ako vaječné bielka či mlieko. Obsahuje osem esenciálnych aminokyselín. Je tiež bohatá na železo, vitamíny A, E a B, draslík, enzýmy, minerály, fytonutrienty a polynenasýtené mastné kyseliny.

Zdravotné benefity spiruliny

Zdravotné benefity spiruliny

Spirulina sa ako doplnok stravy radí medzi tie najobľúbenejšie. Je nabitá mnohými živinami a antioxidantami, ktoré prispievajú nášmu mozgu a telu. Pozrite sa na 5 zdravotných výhod, ktoré doposiaľ boli potvrdené.

1. Spirulina a alergie 

Existujú dôkazy, ktoré potvrdzujú, že spirulina môže zmierňovať príznaky alergickej rinitídy, alebo inak alergickej nádchy. Spúšťačom sú zväčša alergény v prostredí, napríklad peľ, prach či chlpy zo zvierat. Typickými príznakmi alergickej nádchy sú predovšetkým výtok z nosa, svrbenie, kýchanie, opuch sliznice a zhoršené dýchanie. V jednej štúdii na 127 ľuďoch zaznamenali výrazne zlepšenie symptómov alergickej rinitídy pri užívaní 2 g spiruliny denne.

2. Detox spirulinou

Spirulina disponuje vlastnosťami viazať na seba ťažké kovy, ktoré sa dostávajú do ľudského organizmu. Jej antitoxické účinky pôsobia voči látkam ako arzén, fluorid či ortuť. Výskumy naznačujú, že by mohla byť účinnou liečbou pre ľudí, ktorí žijú v oblastiach so znečistenou vodou. Spirulina je však už teraz súčasťou detoxikačných kúr, ktoré podporujú očistu tela a prinavracajú mu rovnováhu. Často sa pri detoxikácii kombinuje s inými zelenými potravinami, akými sú chlorela či mladý jačmeň.

3. Spirulina pre kardiovaskulárne zdravie a imunitný systém

Ako sa ukázalo, spirulina pozitívne ovplyvňuje mnohé z rizikových faktorov spojených so zvýšeným výskytom srdcových chorôb. Napríklad môže znížiť „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy, zatiaľ čo zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol. Okrem toho jej pravidelná a dostatočná konzumácia viedla v štúdiách k zníženiu krvného tlaku. V neposlednom rade, spirulina disponuje schopnosťou regulovať imunitný systém.

4. Spirulina – najlepšia obnova buniek

Spirulina obsahuje 30 krát viac beta-karoténu ako mrkva. Beta-karotén je dôležitý na ochranu buniek, podporuje videnie a hojenie rán. Zelená riasa spirulina je tiež fantastickým zdrojom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a poškodením. Silným antioxidantom je predovšetkým jej farbivo fykocyanín, ktorý bojuje s voľnými radikálmi a spomaľuje produkciu zápalových molekúl, čím pôsobí zároveň protizápalovo.

5. Spirulina pre krásne vlasy, nechty a pokožku

Obsahuje vitamíny, ako je vitamín E, vitamín B-12 a vitamín A, ktoré vyživujú a posilňujú pokožku. Nájdeme v nej dostatok vápnika a železa, ktoré pomáhajú pri regenerácii pokožky. Vysoký obsah antioxidantov znižujú viditeľné stopy starnutia. Spirulina sa široko používa na podporu rastu vlasov ako prostriedok proti rednutiu vlasov. Nachádzajú sa v nej aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny a beta-karotén, ktoré sú skvelé pre vlasy a pevné nechty.

Výhody spiruliny pri tvarovaní tela

Výhody spiruliny pri tvarovaní tela 

Táto modro-zelená riasa je ideálny doplnok pre aktívnych ľudí. Športovcom pomôže oddialiť únavu, zvýšiť vytrvalosť aj fyzickú silu. Tí, ktorí si strážia váhu, budú čerpať z jej schopností regulovať pocit hladu a hmotnosť.

1. Vysoký obsah proteínov 

Spirulina sa ukazuje ako zdroj bielkovín s najvyššou využiteľnou hodnotou. Jedna polievková lyžička (7 g) obsahuje až 4 gramy proteínov. Nakoľko sa jedná o rastlinnú potravinu, je veľmi dobrým doplnkom na doplnenie proteínov pre vegetariánov a vegánov. V porovnaní s tofu obsahuje o 670% viac bielkovín, ktoré sú navyše 8 násobne využiteľnejšie.

2. Bohatá na aminokyseliny

Kvalite bielkovín v spiruline zodpovedá aj jej profil aminokyselín. Obsahuje všetkých 8 esenciálnych a 10 neesenciálnych aminokyselín. Z esenciálnych aminokyselín obsahuje najviac predovšetkým BCAA, teda leucín, valín a izoleucín, ktoré sú veľmi efektívne pri stimulácii syntézy bielkovín v kostrovom svalstve.

3. Bohatá na esenciálne mastné kyseliny

Z jednej lyžice (7 g) spiruliny ziskáte len 1 gram tuku, ktorého veľkú časť predstavuje kyselina gama-linolénová (GLA). Ide o esenciálnu mastnú kyselinú, ktorú si telo nedokáže vyrobiť, a preto ju musí získať stravou. GLA má protizápalové účinky a vplýva na zdravú funkciu kĺbov. Rovnako tak obsahuje aj ďalšie esenciálne mastné kyseliny ako omega-3 a omega-6.

4. Výhody mikronutrientov v spiruline

Vďaka jej výnimočnému výživovému profilu, vie spirulina doplniť potrebné minerály a vitamíny. Nachádza sa v nej veľké množstvo vápnika nevyhnutného pre pevné kosti a zuby. Zároveň sa ukázal ako dobrý pomocník pri snahe schudnúť. Vďaka vysokému obsahu železa bojuje s anémiou a s únavou. Ďalšie najdôležitejšie anorganické mikroživiny v spiruline sú draslík, horčík, zinok a fosfor.

Z vitamínov obsahuje tiamín (B1), riboflavín (B2) a niacín (B3). Je zdrojom vitamínu B12, ktorý je potrebný pre tvorbu červených krviniek. Vitamín B12 je spravidla obsiahnutý iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Dôležité je poznamenať, že zo spiruliny sa tento vitamín nemusí tak dobre absorbovať.

Pre koho je spirulina dobrá? 

Spirulina môže pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch a byť užitočnou doplnkovou liečbou pre ľudí :

 • s tráviacimi ťažkosťami,
 • s vysokým cholesterolom,
 • s vysokým krvným tlakom,
 • s diabetom 2. typu,
 • v období detoxu,
 • ktorí športujú,
 • s chronickou únavou,
 • s alergickou nádchou,
 • vegetariánov a vegánov,
 • so snahou schudnúť,
 • s anémiou,
 • s kruhmi pod očami,
 • s ranami po akné,
 • ktorým vypadávajú vlasy,
 • … pre všetkých, ktorí chcú podporiť svoje zdravie.

Denná dávka spiruliny 

Treba povedať, že zatiaľ nie je dostatok vedeckých dát, ktoré by poskytli odporúčanú dennú dávku spiruliny. V štúdiách sa za efektívnu dávku považovalo množstvo 1 – 8 g denne, v závislosti od zdravotného problému:

 • na zlepšenie výkonu: 2 – 7,5 g denne,
 • na kontrolu glukózy v krvi: 2 g denne,
 • pri cholesterole: 1 – 8 g denne,
 • na vysoký tlak: 3,5 – 4,5 g denne ,
 • na stukovatenú pečeň: 4,5 g denne.

V BioTechUSA vám ponúkame starostlivo spracovanú Spirulinu v tabletovej forme. Na trhu ju nájdete aj v podobe prášku, ktorý sa najčastejšie pridáva do ovocných či zeleninových smoothies.

Katarína Jurčiaková