Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Regeneruj rýchlejšie, naberaj na svalovej hmote účinnejšie!

Najkritickejším obdobím pre regeneráciu, z hľadiska dobitia energie vo svaloch, je doba do 45 minút po tréningu. V tomto čase sú živiny najvyššej kvality, s najrýchlejšou vstrebávateľnosťou najpotrebnejšie a práve preto pijeme v tomto čase aj proteínový nápoj.

Ak tento 45 minútový, anabolickým oknom nazývaný časový úsek vynecháš, potom uberáš šancu rýchlej regenerácii a ideálnemu rastu svalovej hmoty. Dávaj pozor na to, aby si ihneď po tréningu zabezpečil tieto 4 doplnky výživy!

Proteínový nápoj

Bielkoviny

Bielkoviny sú jedným z najdôležitejších živín po tréningu. Tvoje svalstvo utrpí vplyvom tréningu mikrotrhliny (čo je aj jeho cieľom, netreba sa ale ľakať), v bielkovinách nachádzajúce sa aminokyseliny zase tieto zranenia „uzdravia“, čiže regenerujú. Svalstvo sa tak stáva väčším a silnejším. Po tréningu sú potrebné bielkoviny s ľahkou využiteľnosťou a rýchlou vstrebávateľnosťou, akou je srvátková bielkovina. Srvátková bielkovina sa ľahko rozkladá na aminokyseliny, ktoré sa potom zabudujú do tvojho svalstva v podobe bielkovín. Potrebné sú aj bielkoviny s pomalou využiteľnosťou pre zabezpečenie dostatočného množstva aminokyselín v trvaní viac hodín po tréningu. Z toho dôvodu sa zvyknú kombinovať v jednom produkte bielkoviny s rýchlou aj pomalou využiteľnosťou. Môžeš to dosiahnuť ale aj sám, ak 1 – 2 hodiny po tréningu skonzumuješ plnohodnotný obed, napríklad kura-ryžu-zeleninu, a večer pred spánkom vypiješ jeden kazeínový nápoj.

Sacharidy

Sacharidy sú po tréningu potrebné tiež. Je to jediný časový úsek, kedy sa svojmu organizmu oplatí pre dosiahnutie jeho rozvoja dopriať jednoduché sacharidy, ktoré rýchlo doplnia glykogénové zásoby. V bunkách zároveň otvárajú okno pre ľahší prienik bielkovín, čím prakticky napomáhajú k ich vbudovaniu. V prípade ak neprijímaš dostatočné množstvo sacharidov, potom nasledujúci tréning začneš so zníženou kapacitou sacharidových zásob. Počas diét ich nahrádzaj glutamínom.

Kreatín

Užívanie kreatínu po tréningu je múdrou vecou, pretože zvyšuje prijateľnosť živín vo svaloch. Z pohľadu energetických zásob je tiež veľmi dôležitý. Dokážeš ním zabezpečiť, aby si mal dostatočné zásoby aj v ďalšom tréningu.

BCAA

BCAA, alebo aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, pozostávajú
z 3 pre rast svalovej hmoty najdôležitejších aminokyselín, a to leucínu, izoleucínu a valínu. Leucín priamo podporuje zvýšenie bielkovinovej syntézy, pomáha prechádzaniu sacharidov, kreatínu a aminokyselín do svalových buniek, čím sú regenerácia a rast svalovej hmoty rýchlejšie a účinnejšie. Znižuje tiež hladinu kortizolu, katabolického alebo svaly rozkladajúceho hormónu, ktorý sa v tele vyskytuje po tréningu vo vyššom množstve.

Prajeme dobrý tréning!