Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Prípravky na kontrolu váhy – vám na mieru. Časť 2.

Leto je za rohom, dostaňme sa do formy! Prechádzanie webovými stránkami, všade samý „spaľovač“ a „l-karnitín“ a stále čítate, že je to pre vás najlepší produkt? Príliš veľa informácií a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás článok (3 časti), ktorý vás naučí viac o spaľovačoch a prípravkoch na kontrolu telesnej hmotnosti.

Prípravky na kontrolu váy

Druhá časť tohto článku je zameraná na tých, ktorí majú 3 – 12 kg prebytočnej váhy.

Keď si vyberáte správny produkt, ktorý podporí vašu diétu a tréningový plán, je veľmi dôležité, aby ste boli k sebe úprimný. V prvom kroku sa musíte rozhodnúť, do ktorej kategórie patríte. Ak máte prebytočnú váhu nad 12 kg, mali by ste začať s lipotropnými prípravkami (viac sa dozviete v predchádzajúcom článku). Ak máte len 3 – 12 kg prebytočnej váhy, potom by ste si mali prečítať a dozvedieť sa všetko o termogenických prípravkoch, ktoré budú pre vás riešením, ak sa chcete dostať do letnej formy.

Termogenické prípravky väčšinou obsahujú bylinné zložky a stimulanty, ktoré prispievajú k zvýšenému metabolizmu a telesnej teplote.
Najdôležitejší rozdiel medzi lipotropnými a termogenickými prípravkami spočíva v zložení ingrediencií: keďže termogenické prípravky obsahujú stimulanty, neodporúča sa ich užívať dlhšie ako 1 mesiac. Dôvod na krátkodobé užívanie je ten, že sa môže objaviť závislosť na stimulantoch. Tiež by ste mali zvážiť konzumovanie kofeínu, kým užívate termogenické prípravky, aby ste sa vyhli predávkovaniu kofeínom.

Neodporúča sa užívať termogenické prípravky, ak sa vyskytuje aspoň jedno z uvedených:
srdcovo-cievne choroby
citlivosť na kofeín
prebytočná váha viac ako 12 kg
vek menej ako 18 rokov
6 hodín pred spaním

Termogenické prípravky

Balíček na spaľovanie pre 3 – 12 kg prebytočnej váhy

1. Multivitamín
Je vysoko odporúčané podporiť váš imunitný systém komplexnou multivitamínovou formulou, ktorá obsahuje vitamíny a minerály vo vhodnom množstve, aby ste sa vyhli akémukoľvek nedostatku vitamínov.
Odporúčané užívanie: ráno, pred raňajkami.

2. Termogenické prípravky
Termogenické prípravky majú pozitívny efekt na vašu energeticky obmedzenú diétu a tréningový plán na spaľovanie tukov tým, že naštartujú váš metabolizmus bylinnými extraktmi (napr. zelený čaj, mate čaj, kola orech, guarana) a stimulantami (kofeín).
Odporúčané užívanie: Pred jedlom, maximálne 1 mesiac.

3. Aminokyseliny
Je vysoko odporúčané podporiť váš tréning aminokyselinami, pretože poskytujú priamu energiu pre svaly. Keďže aminokyseliny sú stavebnou zložkou bielkovín, môžu prispievať k udržiavaniu svalovej hmoty a taktiež môžu mať pozitívny efekt na regeneráciu svalového tkaniva.
Odporúčané užívanie: Pred/počas/po tréningu.

4. Lecitín
Lecitín poskytuje excelentný zdroj cholínu, ktorý je nevyhnutný pre všetky živé bunky v tele a je jednou z hlavných zložiek bunkových membrán. Cholín môže prispievať k normálnemu metabolizmu tukov a homocysteínu ako aj k udržiavaniu normálnej funkcie pečene.
Odporúčané užívanie: Po obede.

5. ALC
Acety-L-karnitín je najaktívnejšou karnitínovou formulou. Keďže karnitín je súčasťou transportného systému mastných kyselín, energia uložená v tukoch môže byť prostredníctvom neho využitá a je preto potrebný na premenu tuku na energiu.
Odporúčané užívanie: Pred tréningom.

6. Proteínové prípravky
Proteínové prípravky môžu prispievať k regenerácii a udržiavaniu svalov.
Odporúčané užívanie: Po tréningu alebo medzi dvomi jedlami.