Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Prečo a ako užívať energetické gély?

Zišla by sa vám extra energia počas behu, bicyklovania alebo plávania? Ukážeme vám ako môžu energetické gély zlepšiť váš výkon!

Prečo a ako užívať energetické gély?

Rôzne médiá diskutujú riešenia dostupné pre vytrvalostných športovcov, aby si udržali úroveň energie počas dlhšieho, namáhavého cvičenia. Je jasné, že bežci na dlhé vzdialenosti nemajú čas zastaviť sa najesť počas preteku, keďže ich žalúdok to nebude tolerovať a nebudú mať na to ani čas, ale hladina energie klesá stále nižšie ako sa trať preteku kráti. Výživové doplnky v praktickom balení a s vysokou výživovou hodnotou prídu v takýchto situáciách vhod – napríklad energetické tyčinky, gély a drinky.

Tieto produkty si môžete vziať ľahko so sebou, nie sú veľmi ťažké, nezaberajú veľa miesta, obsahujú zásobu energie na dlhšie trvanie a v neposlednom rade sú aj chutné. Samozrejme, každého chuť je iná, takže je fajn experimentovať, kým nenájdete najlepšiu formu, chuť, balenie, ktoré sa bude zhodovať s vašimi potrebami a požiadavkami. Možno práve energetické gély sú jedno z najpraktickejších a najpopulárnejších riešení, pretože obsahujú sacharidy, aminokyseliny a minerály a tiež do určitej miery dopĺňajú tekutiny. Zmestia sa do malého vrecka a vážia len pár gramov.

Prečo sú energetické gély prospešné?

Predtým športovci pili len vodu a možno zjedli tabuľku čokolády pri občerstvovacej stanici na pol ceste. V tomto ohľade sa situácia zlepšila a pri súťažiach na dlhú vzdialenosť sa nachádza niekoľko mimoriadne dobre zásobených občerstvovacích staníc. Zároveň, profesionálni športovci nemajú nevyhnutne možnosť zvýšiť svoju hladinu energie tam a kedy to potrebujú, teda by si mali zabezpečiť vlastné, nezávislé doplnenie energie. V súčasnosti počas pretekov môžu aj amatérski športovci využiť výhody rovnakých prípravkov ako profesionálni športovci, teda tiež môžu ísť na hranice svojich možností.

Niekoľko hodinové fyzické cvičenie si vyžaduje obrovské množstvo energie. Svaly neustále konzumujú sacharidy, ktoré sú v tele uskladnené ako glykogén. Ak hladina glykogénu v tele klesne, nedá sa zabrániť únave tela. Keď skonzumujete primerané množstvo sacharidov pred pretekom, telo je schopné uskladniť glykogén postačujúci približne na 90 minút. Ak sa zúčastňujete dlhšieho preteku, je potrebné doplniť zásoby sacharidov počas preteku.

Športové nápoje, energetické tyčinky a energetické gély ponúkajú skvelú alternatívu, keďže obsahujú zhruba 20 až 30 gramov sacharidov, zmestia sa do bežeckého opasku a sú ľahko dostupné počas športovej aktivity.

Obsahujú živiny, ktoré môžu byť vstrebávané veľmi rýchlo, športovcom dodajú rýchlo energiu a môžu tiež doplniť dôležité mikronutrienty stratené potením.

Energetické gély od BioTechUSA

Zo zákulisia: kedy a ako?

Načasovanie príjmu energetických gélov závisí hlavne na vás a vašom tele. Telo každého bežca spracováva a trávi sacharidy rôznym spôsobom. Niektorí môžu pocítiť účinok do 3 minút a iným to trvá 15 minút, kým zažijú účinky energetického gélu. Počas športových aktivít sa náš krvný obeh sústreďuje hlavne na funkciu svalov, viac ako na trávenie, spracovávanie živín sa spomaľuje a v niektorých prípadoch môže úplne prestať, čo spôsobuje športovcom problémy ako hnačka či zvracanie. Je kľúčové nekonzumovať energetický gél počas cvičenia, keď sa snažíte prekonať svoj najlepší výsledok, ale najlepšie počas oddychu pri cvičení. Počas tréningov pred pretekom venujte dostatok času na vyskúšaniu a vyskúšajte rôzne produkty, aby ste našli pre seba a svoje potreby ten správny. Hneď ako sa trávenie zastaví, musíte byť opatrní s konzumovaním energetických gélov a potrebuje zabrániť preťaženiu vášho žalúdka.

Medzi 2 energetickými gélmi nechajte aspoň 45 – 60 minút; častejšie prijímanie cukru sa neodporúča. Striedajte gély s kofeínom a bez kofeínu, aby ste nezaťažili telo kofeínom.

Energetické gély poznáme v rôznych formách, niektoré sú hustejšie, niektoré viac tekuté, niektoré majú výraznú chuť a iné sú viac neutrálne. Sú dostupné v rôznych príchutiach a s alebo bez kofeínu. Oplatí sa vyskúšať rôzne produkty pred samotným pretekmi, aby ste sa vyhli prípadným problémom.

Jedno zlaté pravidlo: nikdy netestujte energetický gél počas pretekov! Ak je vo vašom žalúdku menej krvi, môže to viesť k podráždeniu tráviaceho systému a ako výsledok sa zníži vaša tolerancia. Počas tréningov v prípravnej fáze môžete trénovať vaše telo, aby vám pomohlo pri cvičení a aby vaše telo trávilo aj počas behania a môžete doplniť chýbajúce živiny počas fyzického cvičenia.

Keď užívate energetické gély, vždy pite vodu, vyhnite sa užívaniu energetických gélov samých alebo ich kombinovaním so športovými nápojmi. Týmto spôsobom dokáže váš tráviaci systém stráviť energetické gély oveľa ľahšie a živiny sa dostanú do krvi oveľa rýchlejšie.

Kombinácia energetických gélov a športových nápojov sa neodporúča, pretože tu je riziko, že z dvoch zdrojov živín telo získa príliš veľa cukru, čo je pre telo ťažké tolerovať.

Typy energetických gélov: ktorý je pre vás najlepší?

Existuje niekoľko dostupných energetických gélov s rôznym zložením, ale rozlišujeme 2 základné druhy energetických gélov. Jeden z druhov obsahuje kombináciu glukózy a fruktózy v pomere 2:1. Glukóza má vysoký glykemický index, to znamená, že sa vstrebáva a zásobuje telo extrémne rýchlo. Fruktóza má nižší glykemický index a vstrebáva sa pomalšie a zásobuje telo energiou po dlhší čas. Kombinácia týchto dvoch je excelentné riešenie pre vytrvalostného športovca počas namáhavého cvičenia.

Druhý typ energetických gélov zahŕňa kofeínové gély. Kofeín je legálny stimulant, ktorý zlepšuje výkon, ale dopad ozaj záleží od každého zvlášť. Niektorí užívatelia to majú radi a cítia vplyv kofeínu v tele, iní sa mu snažia vyhnúť, pretože preťažuje ich metabolizmus a iní ho pri užívaní vôbec necítia. Keďže má mierne diuretický účinok, pri užívaní je potrebné dávať pozor na dehydratáciu. Tí, ktorí pijú počas dňa veľa kávy, nezvyknú cítiť ďalší účinok pri športovej aktivite, ale tí, ktorí nie sú na kofeín zvyknutí môžu dostať intenzívnejšiu dávku energie.

Gély sa môžu rozlišovať aj na základe toho, či obsahujú aminokyseliny, ktoré chránia svalový systém či nie. Môžu tiež obsahovať iné minerály a elektrolyty, ktoré musia byť doplnené, keď sa telo veľmi potí.

Keď si vyberáte energetický gél, vždy skontrolujte zloženie energetického gélu, ktoré zložky daný produkt obsahuje a či neobsahuje žiadne látky, s ktorými má vaše telo problém alebo či tam nie sú zložky, ktoré nemôžete zniesť alebo môže byť v príchuti, ktorú nemáte radi.

Energetické gély pri behaní

Energetické gély BioTechUSA

Produktová línia BioTechUSA ponúka 3 energetické gély pre vytrvalostných športovcov.

1. Energy Gel

Energy Gel je dostupný v príchutiach pomaranč a broskyňa. Produkt obsahuje sacharidový TriCARB matrix, čo je mix sacharidov s tromi zložkami. Produkt obsahuje tiež MCT mastné kyseliny. Je to komplexnejšie ako sacharidy a ponúka zdroj mastných kyselín s energizujúcim účinkom. Energy Gel tiež zabezpečuje doplnenie taurínu a L-karnitínu, popri doplneniu hodnotných vitamínov a minerálov stratených počas potenia. Vďaka obsahuj vitamínu B6 je gél ľahko vstrebávaný, L-karnitín je schopný premeniť uvoľnené tukové zásoby na energiu. Teda podporuje vytrvalú športovú aktivitu. Vďaka praktickému baleniu je uzatvárateľný, teda nie je nutné skonzumovať celú dávku na raz. Po užití produktu sa odporúča napiť sa vody. Jedna dávka obsahuje 18 gramov sacharidov.

2. Energy Gel Pro

Určený pre vytrvalostných športovcov Energy Gel PRO dopĺňa stratenú energiu počas namáhavého cvičenia s nízkou a vysokou komplexnosťou makronutrientov. Obsahuje sacharidový triCARB matrix a MCT mastné kyseliny, okrem toho dopĺňa taurín, L-karnitín, hodnotné vitamíny a minerály. Dostupný v príchutiach pomaranč a citrón obsahuje 20 gramov sacharidov v jednej dávke. Počas namáhavého cvičenia každých 30 – 45 minút sa odporúča dávka Energy Gel PRO. Vďaka obsahu horčíka sa môžete vyhnúť svalovým kŕčom a obsah arginínu pomáha v efektívnejším tokom živín.

3. Recovery Gel

Určený pre vytrvalostných športovcov Recovery Gel pomáha doplniť energiu stratenú počas namáhavého cvičenia a podporuje rast svalov a udržiavanie svalov s vysoko absorpčnými srvátkovými proteínmi. Je tvorený sacharidovým TriCARB matrixom zodpovedným za doručenie okamžitej energie pre vaše telo. Prípravok obsahuje hodnotné aminokyseliny ako BCAA, L-glutamín a L-lyzín. Okrem toho Recovery Gel obsahuje vitamíny a minerály stratené potením.

Zhrnutie o energetických géloch

Počas dlhej a namáhavej športovej aktivity, keď nie je čas sa zastaviť, dať si poriadne jedlo, potom čakať na telo, kým začne jedlo tráviť a pokračovať v práci. Energetické gély sú vyvinuté špeciálne na tento účel a môžu byť skvelou alternatívou. Tieto gély obsahujú živiny vo vysokej koncentrácii a v rýchlo vstrebávateľnej forme, ktorá je požadovaná daným športovcom, na amatérskej či profesionálnej úrovni. Energetické gély chránia športovcov pred hladovaním, skorým vyčerpaním, dehydratáciou a zhoršením vo výkone. Zároveň musia športovci zabezpečiť, že telo neprijme príliš veľké množstvo živín, keďže to môže viesť k zhoršeniu trávenia, čo môže spôsobiť ďalšie problémy.

Odporúčame vám otestovať dopredu zdroje živín, ktoré chcete užívať počas pretekov, aby ste videli ako dané živiny vaše telo toleruje, ako sa vám páči príchuť a ako váš výkon z ich užívania profituje.