Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Načo slúžia BCAA BioTech aminokyseliny?

Vysoký príjem aminokyselín je obzvlášť dôležitý počas diéty a keď aktívne športujete, aby ste zabránili rozpadu svalov z dôvodu nedostatku sacharidov a aby ste podporili ich budovanie.

Aminokyseliny sú základným stavebným prvkom bielkovín. Leucín, izoleucín a valín sú aminokyseliny so špeciálnou rozvetvenou štruktúrou, preto sa volajú aminokyseliny rozvetveného reťazca. BCAA sú dôležité, pretože na rozdiel od iných aminokyselín sú rozkladané svalmi a nie pečeňou. Vo svaloch sa v konečnom dôsledku využijú ako zdroj energie alebo na vytváranie nových svalových bielkovín. Tretina kostrových svalov pozostáva z BCAA.

Čo sú BCAA?

Čo sú BCAA?

BCAA zahŕňajú 3 esenciálne aminokyseliny: leucín, izoleucín a valín. Esenciálne znamená, že telo si ich nevie vytvoriť, preto musí byť ich správne množstvo zabezpečené správnou stravou. Červené mäso, mliečne produkty sú skvelými zdrojmi, ale aj kuracie či morčacie mäso dokáže zaistiť požadovaný príjem BCAA. Samozrejme, vynikajúcim zdrojom sú proteínové nápoje. Ak nedokážete zabezpečiť vhodný príjem aminokyselín, môžete tvrdo trénovať, ale pokrok nedosiahnete. Váš imunitný systém je oslabený a ochoriete. 35% z nášho svalového tkaniva pozostáva z leucínu, valínu a izoleucínu – v pomere 2:1:1 (v tomto poradí) – takže pre efektívne vstrebávanie sa oplatí užívať aminokyselinové doplnky s rovnakým pomerom.

BCAA vo voľnej forme sú skvelou voľbou, pretože takmer okamžite sú strávené a dostávajú sa do krvného obehu. Ak chcete zabrániť rozpadu svalov, mali by ste zvážiť príjem BCAA pred, počas aj po tréningu. Sú užitočné nielen pri silovom tréningu, ale aj pri vytrvalostnom. Experti odporúčajú 10-10 gramov pred a po tréningu, aby ste zostali v anabolickom stave. To je rovnako dôležité aj pri rysovaní a naberaní.

Prečo sú BCAA užitočné?

Svoje telo vystavujete stresu kedykoľvek cvičíte v posilňovni. Stres oslabuje imunitný systém, preto je primerané užívanie vitamínov a minerálov obzvlášť dôležité, keď sa venujete športu. Ale toto nestačí, ak chcete budovať svoje svaly! Počas tréningu vznikajú vo svalových vláknach mikrolézie a vaše svaly silnejú a rastú tým, ako sa tieto mikrotrhliny liečia. Tento proces je zvaný regenerácia a aminokyseliny sú pre ňu dôležité.
Vysoký príjem aminokyselín je mimoriadne dôležitý počas diéty – hlavne, keď sa spája so športom – na zabránenie rozpadu svalov alebo tzv. katabolickým procesom, ktoré ústia v nedostatok sacharidov. Okrem stravy bohatej na proteíny – ako vajíčka, biele mäso a morské ryby atď. Je rovnako dôležité, aby ste zásobili vaše svaly okamžitou výživou pomocou výživových doplnkov aspoň po tréningu.

Popri glutamíne je dôležité, aby ste zásobili svaly aj BCAA na budovanie svalov. Aký je dôvod? BCAA potrebujete lebo:

  • pomáhajú zvýšiť svalovú hmotu
  • môžu zabrániť katabolickým procesom (rozpad svalov)
  • odďaľujú okyslenie svalov, teda zaisťujú vyššiu výdrž
  • podporujú svalovú regeneráciu, dokonca aj v prípade nehôd pri športe alebo pri poškodení svalov
  • podporujú mentálnu kapacitu a sústredenie

BCAA dávkovanie

  • 5-5 g BCAA pred a po tréningu
  • v tabletovej forme 30 minút pred tréningom a do 1 hodiny po tréningu
  • v tekutej alebo práškovej forme 15-20 minút pred tréningom a do 1 hodiny po tréningu
  • môžete užívať ochutené verzie počas tréningu, ale lepšie je užívať ich pred a po tréningu
  • zvýšte denný príjem počas rysovania na 20 g denne