Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Načasujte správne svoj príjem doplnkov výživy

Ktorý doplnok výživy by som mal užívať a kedy? Táto otázka trápi nejedného športovca. Tu nájdete komplexný návod ako a kedy zabezpečiť telu potrebné živiny. Ak skutočne chcete dosiahnuť cieľ, do ktorého ste investovali peniaze, čas a námahu, správne načasovanie doplnkov výživy je kľúčové. Nezáleží na tom, či sa snažíte o nárast svalovej hmoty, zvýšenie sily, zlepšenie fyzickej kondície alebo sa chcete zbaviť prebytočného telesného tuku. Nestačí si len vybrať správny doplnok a užívať ho, ale užívať ho v správny čas.

Proteínový prášok

Ráno po prebudení

Ráno po prebudení sa vaše telo nachádza v energetickom deficite. Počas noci nedostávalo žiadnu potravu 6-9 hodín. Na to, aby mohlo znovu správne fungovať, potrebuje rýchlo získať energiu, ktorú začne čerpať rozkladom svalovej bielkoviny, čomu chceme samozrejme zabrániť. Bežnú „fitness“ stravu ako sú vajíčka, kuracie mäso a mliečne výrobky nie je telo schopné spracovať dostatočne rýchlo na to, aby zabránilo odbúravaniu svalov. Aby sme tomu zamedzili, je potrebné čo najrýchlejšie prijať rýchlo stráviteľné bielkoviny a sacharidy. V tomto momente je vhodné užiť srvátkový proteínový prášok, ktorý je najlepším riešením, preto že začne dodávať svalom potrebné aminokyseliny v priebehu 20 minút. Pridaním BCAA ešte viac zastavíme katabolické procesy. Užívajte minimálne 25-30 g srvátkového proteínu spolu s 4500-5000 mg BCAA najlepšie v tekutej forme.

Ak máte radi ovocie, ráno je ten najlepší čas, kedy ho konzumovať. Glykogénové zásoby pečene sú po noci vyčerpané skoro až na nulu. Rýchle cukry (napr. fruktóza z ovocia) sú práve ráno vhodné na doplnenie glykogénu v pečeni, inak vaše telo siahne do svalových glykogénových zásob.

Raňajky (30-60 minút po prebudení)

30-60 minút po proteínovom nápoji je čas na raňajky. Teraz môžete mať plnohodnotné jedlo napríklad s vajíčkami a obilninami, a samozrejme mikronutrientami. Multivitamín dodá telu potrebné mikroživiny na začiatku dňa, pomôže metabolizmu, posilní imunitu a podporí mnoho ďalších fyziologických pochodov vo vašom tele. Je dôležité tieto látky prijímať spoločne s jedlom, lebo celá rada vitamínov je vstrebateľná a využiteľná práve až s normálnymi potravinami. Tvrdo trénujúci športovci môžu ešte doplniť multivitamín s vitamínmi C, E a vápnikom. Tiež je vhodné užiť Omega 3 mastné kyseliny aby sme podporili činnosť srdca, mozgu a udržali zdravé kĺby. Omega 3 prispievajú aj k regenerácii a podporujú spaľovanie tukov.

60 minút pred tréningom

Ak chcete maximálne stimulovať vašu kondíciu, svalovú silu a schopnosť spaľovania tukov počas tréningu, použite NO stimulant. Je rovnako vhodný pre mužov ako aj pre ženy! Užite NitroX Therapy 60 minút pred tréningom, rozpustený v 300-400 ml (v každom prípade vo väčšom množstve) tekutiny. Predtréningové stimulanty vám dodajú energiu potrebnú pre tréning, pomôžu lepšie cítiť kontrakcie svalov, napumpujú vás, zvýšia prietok krvi a pomôžu pri regenerácii po tréningu.

15-30 minút pred tréningom

Keď príde čas na cvičenie, mali by ste byť pripravení a nabití energiou! Mnohí prikladajú vysokú dôležitosť prijatiu sacharidov pred tréningom, ale v skutočnosti je dôležité práve prijatie dostatočného množstva aminokyselín, ktoré ochránia telo od katabolických procesov počas tréningu. Zároveň podporujú regeneráciu bezprostredne po tréningu. Vďaka prijatým aminokyselinám nepríde potréningový proteínový nápoj neskoro, aj keď trénujete niekoľko svalových skupín v jednom tréningu.
Kreatín je tiež skvelé palivo pre vaše svaly. Dodá vám energiu, silu, výdrž a zároveň podporí rast svalov. Zmysel užívania kreatínu pred tréningom je jednoduchý – viac kreatínu, viac ATP.

Doplnky počas tréningu

Počas tréningu

Počas tréningu by ste mali užívať iba L-karnitín alebo BCAA v tekutej forme. Nie je žiadúce užívať väčšie množstvo sacharidov. Vaša krv nemá byť v žalúdku zamestnaná trávením sacharidov, ale vo svaloch doplňovať kyslík a potrebné látky dôležité pre svalovú prácu.

Bezprostredne po tréningu

Okamžite po tréningu telo absorbuje každú živinu s úžasnou efektivitou. To je dôvod, prečo je najlepší čas prijať proteíny a aminokyseliny potrebné pre budovanie svalov a regeneráciu, rýchle sacharidy, ktoré zvyšujú vstrebávanie živín, rovnako aj väčšinu dôležitých vitamínov a minerálov. Najväčší prospech z prijatých doplnkov výživy máte počas tzv. anabolického okna – do 30 minút po tréningu! Ak nevyužijete tento časový úsek, výrazne znížite efekt cvičenia. Rýchlosť vstrebávania je v určitých fázach kľúčová, preto je potrebné prijať ľahko stráviteľné živiny, aby sa dostali do vášho obehu v priebehu 45 minút po tréningu a následne do vašich svalov. BCAA spoločne s dostatkom bielkovín zrýchľujú bielkovinovú syntézu a podporujú hladinu inzulínu. Suplementácia kreatínom po tréningu je tiež vhodná.

30 – 60 minút pred spaním

Čo sa deje vo vašom tele počas spánku sme už popísali „pri raňajkách“. Dobrou správou je, že katabolickým procesom môžeme predchádzať. Riešením sú bielkoviny s pomalým vstrebávaním, akým je napríklad kazeín. Kazeín sa trávi pomaly a zostáva v obehu dlhú dobu (7-8 hodín), poskytujúc nepretržitý prísun aminokyselín. V túto chvíľu pripravujete svoje telo na nočné hladovanie. Lepšie povedané, snažíte sa zredukovať nočné hladovanie na minimum. Omega 3 mastné kyseliny spomalia vstrebávanie ešte viac. Vitamíny a minerály sú tiež potrebné preto aby sa zabezpečila regenerácia počas noci.