Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Leucín, člen skupiny BCAA

Leucín je organickou látkou patriacou medzi aminokyseliny skupiny BCAA. Je esenciálnou aminokyselinou, pretože si ju ľudský organizmus nedokáže sám vytvoriť, a do organizmu musí byť prijatý potravou.

Leucín

V rastlinách a mikroorganizmoch sa vplyvom účinkov mnohých enzýmov syntetizuje z kyseliny pyrohroznovej.

Leucín sa využíva v pečeni, v tukových tkanivách, a vo svalových vláknach, v ostatných dvoch viac než v pečeni.

Leucín zvyšuje tvorbu leptínu.

Leptín je hormón tvorený tukovými bunkami, ktorý v prvom rade reguluje metabolizmus, chuť do jedla, a kontrolu telesnej hmotnosti. Leptín je hlavným faktorom regulácie ukladania tukových zásob a pocitu hladu.

Leucín sa priamo podieľa pri syntéze bielkovín. Podľa najnovších vedeckých výskumov sa leucín pokladá za jednu z najdôležitejších aminokyselín, pretože priamo stimuluje bielkovinovú syntézu vo svalstve. Vysoká hladina leucínu je zároveň pre svalové bunky anabolická! Leucín urýchľuje regeneráciu a bráni odbúravaniu svalových tkanív.

Užívanie leucínu ako doplnku výživy so súčasným príjmom bielkovín, sa tiež osvedčilo ako účinné, a to aj vtedy, keď bol pridaný k proteínovému nápoju s rýchlou vstrebávateľnosťou. Počas intenzívnej fyzickej práce je svalstvo schopné aminokyseliny BCAA (leucín, izoleucín, a valín) využiť aj v procesoch získavania energie, a z toho dôvodu majú aminokyseliny BCAA energizujúce, anabolické, a anti-katabolické účinky.

Leucín pomáha pri tvorbe rastového hormónu, prispieva k udržiavaniu hladiny testosterónu, a zvyšuje dostupnosť množstva energie pre svaly.

Užívanie leucínu formou doplnku stravy zvyšuje odbúravanie tuku, znižuje ukladanie tuku vplyvom prejedania sa, a podporuje kontrolu chuti do jedla.
Okrem toho je schopný regulovať hladinu inzulínu bez potreby sledovania hladiny krvného cukru.

Leucín je jedinou aminokyselinou prijatou potravou, ktorá je schopná zvyšovať syntézu svalových bielkovín. Kým v minulosti bol leucín v doplnkoch výživy len jedným z troch aminokyselín s rozvetveným reťazcom, vplyvom účinkov na zvyšovanie objemu svalovej hmoty sa mu kladie dôraz už aj samostatne.

V potravinárskom priemysle je Leucín označovaný ako E641, čiže patrí medzi zvýrazňovače chuti.

Zaujímavosť

Epidemiologické vyšetrenia preukázali, že ľudia, ktorí majú stravu bohatšiu na aminokyseliny BCAA, ukladajú menej tukových zásob, za čo môžu z časti ďakovať anabolickému účinku leucínu.

Okrem toho sa vo vykonaných pokusoch na zvieratách dospelo k záveru, že skonzumovaný leucín podporuje prácu enzýmov spaľujúcich tuky, a aktivuje určité špeciálne bielkoviny, ktoré podporujúco pôsobia na metabolizmus.

Noémi Szabó
osobná trénerka, kulturistka