Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky
Životný štýl

L-glutamín: Aké má účinky a v ktorých potravinách sa nachádza?

Spolu s ďalšími aminokyselinami je L-glutamín základným stavebným prvkom bielkovín. Ľudské telo potrebuje bielkoviny na výstavbu aj chod vnútorných orgánov, je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému ako jedna z hlavných zložiek protilátok, ktoré telo nasadzuje proti vírusom a baktériám. Kde sa L-glutamín nachádza a aké má účinky?

l-glutamín v potravinách

Za istých okolností si ho telo dokáže vyrobiť samé, ale v skutočnosti sa L-glutamín zaraďuje do skupiny neesenciálnych aminokyselín. Pre športovcov to znamená, že ak chceme dostatok L-glutamínu v tele, musíme ho telu dodávať v potrave a doplnkoch výživy.

L-glutamín v potravinách

Dobrou správou je, že dostatočné množstvá L-glutamínu sa nachádzajú v živočíšnych aj rastlinných zdrojoch potravy. Športujúci jedinec si teda môže vybrať, ktorý zdroj uprednostní, a tak aj vegáni majú dostatok možností, ako dodať telu dostatok aminokyseliny.

  • Ryby a morské plody sú mimoriadne zdravé sami o sebe a sú aj bohaté na L-glutamín, bielkoviny, vitamíny a omega-3 mastné kyseliny. Z uvedených dôvodov a komplexnosti v zložení uvádzame morské ryby na prvom mieste. 
  • Mäso, najmä hovädzie (červené), obsahuje v 100 g až 1,2 g L-glutamínu. Ostatné druhy mäsa až tak bohaté na nie sú. 
  • Mliečne výrobky a najmä mäkké varianty sú výborným zdrojom L-glutamín. Jogurty, mozzarelly a ricotta dodajú telu aj zdravé tuky a vedia zahnať pocit hladu na dlhú dobu. Sú tiež výborným zdrojom komplexných bielkovín.
  • Tofu osloví najmä vegánov, keďže sa jedná o syr vyrobený zo sóje. 100 g tofu obsahuje 0,6 g L-glutamín. Okrem aminokyselín je tofu výborným zdrojom vápnika a fosforu. 
  • Vajcia obsahujú 100 g až 0,6 g L-glutamín spolu s celým radom vitamínov A, D, E.
  • Semená a orechy sú vo všeobecnosti výborným zdrojom akýkoľvek aminokyselín, L-glutamín teda nie je výnimkou. Bonus v podobe kvalitných a zdravých tukov a vitamínov je ďalším dôvodom, pre ktorý do stravy zaradiť chia semienka, ľanové semienka, paraorechy, kešu a mandľové orechy. Odporúčame kupovať neupravované a nesolené. 

L-glutamín ako doplnok výživy

Malou nevýhodou príjmu akejkoľvek aminokyseliny v potrave je fakt, že nikdy presne neviete, aké množstvo ste získali. Najmä v diétach alebo v období tesne pred súťažou chceme mať pod kontrolou čo najviac vecí a tu nastupuje L-glutamín vo forme výživového doplnku.

športovkyňa, ktorá má silu vďaka užívaniu l-glutamín

L-glutamín od BioTechUSA 

Zameral sme sa aj na túto prospešnú aminokyselinu a výsledkom je celý rad doplnkov. V nich sa nachádza L-glutamín len z tých najkvalitnejších zdrojov a dávkovanie máte vždy pod kontrolou. 

Glutamine Peptide

Peptidová forma zabezpečí, že v každej dávke (3 kapsuly) dodáte telu optimálne množstvo, ktoré je okamžite k dispozícii. Organizmus nevynaloží žiadnu dodatočnú energiu na spracovanie, a tak čistý L-glutamínu putuje rovno do krvi a k bunkám. Kapsulová forma Glutamine Peptide je mimoriadne praktická, dávkovanie je presné a presný počet tabliet je možné dopredu si pripraviť a uschovať v šejkri s priečinkom na tablety či pillboxe

100% L – Glutamine

Práškový 100% L – Glutamine bez príchute obsahuje čistý L-glutamín bez dodatočných prísad. Optimálna dávka, ktorá predstavuje 5 g, je k dispozícii kedykoľvek a je potrebné ju zmiešať s dostatočným množstvom vody. Užívanie pred tréningom aj po tréningu zabezpečí dostatok tejto dôležitej aminokyseliny a naštartuje regeneráciu a rast svalov. 

BCAA + Glutamine Zero

Ochutený prášok s nulovým obsahom cukrov. BCAA + Glutamine Zero je aminokyselinový komplex BCAA zvlášť obohatený o poriadnu dávku L-glutamínu vo vzájomnom pomere 1:1. V jednej dávke telo príjme 5 g BCAA spolu a ďalšími 5 L-glutamínu. Viacero príchutí znamená, že tú svoju si vyberie každý.

Prečo užívať L-glutamín

Dostatok L-glutamínu v tele priaznivo vplýva na stav viacerých systémov ľudského organizmu. Či ho prijímate v potrave alebo formou výživových doplnkov, jeho priaznivé účinky určite spoznáte. Medzi tie najzásadnejšie patria:

  • Trávenie a črevná mikroflóra je závislá od dostatočného množstva L-glutamínu. Práve tu sa spotrebuje až tretina z celkového prijatého množstva. Okrem lepšieho spracovania potravy fungujú črevá aj ako zdroj celkového zdravia.
  • Imunitný systém pracuje efektívnejšie pri boji s baktériami aj vírusmi. Ak dobre pracujú črevá, celková imunita organizmu rastie. Dostatok L-glutamínu podporuje tvorbu bielych krviniek, vďaka faktu, že tieto bunky čerpajú energiu práve z molekúl L-glutamínu.
  • Hojenie rán pri popálení alebo porezaní je efektívnejšie a dostatok L-glutamínu v tele priaznivo vplýva aj na rovnováhu PH v tele. 
l-glutamín účinky

Výhody pre športovca

Pre aktívnych ľudí a športovcov, ktorí kladú na svoje telo vysoké nároky  je dostatok L-glutamínu kľúčový. Prvým benefitom je zvýšenie výkonu. Tak, ako každá aminokyselina, aj L-glutamín poslúži ako palivo pre bunky – výsledkom je lepší výkon.

Ochrana svalov je druhým pozitívom L-glutamínu. Počas namáhavých tréningov dochádza k menšej deštrukcii svalových ale aj iných tkanivových buniek. Šľachy aj kosti sa stávajú odolnejšie, cvičiť teda možno tvrdšie a dlhšie

Podpora rastu a regenerácia je ďalšou pozitívnou vlastnosťou užívania L-glutamínu. Keďže sa nachádza vo viacerých proteínových doplnkoch aj strave jeho pozitívny vplyv na rast svalov je značný. Pre maximalizáciu výsledkov je potrebné dodať telu dostatočnú dávku L-glutamínu pred aj po tréningu.