Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky
Životný štýl

Koenzým Q10

Koenzým q10 má podobné účinky ako vitamíny, pretože upravuje niektoré biochemické procesy v ľudskom organizme. Síce je najviac podobný antioxidantom, ale má aj niektoré funkcie, ktoré nie sú pre antioxidanty charakteristické. Hrá kľúčovú úlohu pri produkcii energie a v ochrane buniek pred poškodením a predčasným starnutím.

Aké sú výhody Q10?

Koenzým Q10

Koenzým Q10 napomáha viazať škodlivé voľné radikály a tým bojuje proti civilizačným chorobám. Tieto škodlivé voľné radikály sa dostávajú do nášho organizmu prostredníctvom jedla, ale aj prostredníctvom dýchania v súčasnom veľmi znečistenom ovzduší, napríklad vo forme dymu. Zároveň však môžu vznikať aj vo vnútri nášho organizmu. K týmto poruchám dochádza pri preťažovaní organizmu a pri poruchách procesov vytvárajúcich energiu pre správne fungovanie tela. Ako antioxidant je veľmi vhodný na posilňovanie imunitného systému, vďaka nemu je náš organizmus oveľa odolnejší proti ochoreniam, infekciám, vírusom a baktériám.

Koenzým Q10 taktiež priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém, priaznivo ovplyvňuje rôzne srdcové ochorenia a vedie k zlepšeniu funkcie srdca. Tieto ochorenia majú častokrát fatálne následky. Užívaním koenzýmu Q10 toto riziko môžete znížiť. Tiež by sme mali spomenúť jeho pozitívne účinky v boji proti starnutiu. Vplyvom času sa v našom tele hladiny koenzýmu Q10 rapídne znižujú a tým je starnutie tela rýchlejšie a intenzívnejšie. Práve preto by sme nemali zabúdať na jeho pravidelné užívanie a napomôcť tak svojmu zdraviu.

V neposlednom rade nám koenzým Q10 dodáva aj energiu pre správne fungovanie organizmu. Funguje na princípe prenosu živín pomocou kyslíka do mitochondrií, kde následne vzniká energia pre celé naše telo. Táto funkcia je veľmi vhodná najmä pri praktizovaní aeróbnych tréningov, cyklistiky alebo Power Walkingu.

Koenzým Q10 môžete získať priamo zo stravy. Nachádza sa predovšetkým vo vnútornostiach, v srdci, obličkách, pečeni, hovädzom mäse, sójovom oleji, tiež v makrelách, sardinkách a morských produktoch vôbec, arašidoch, vajíčkach zo zeleniny najmä v brokolici a strukovinách. Hoci je zoznam pokrmov s jeho obsahom široký, vyskytuje sa v nich pomerne v malých množstvách. Vhodným zdrojom koenzýmu Q10 sú práve preto doplnky výživy, ktoré ho obsahujú napríklad Q10 CoenzymeH2O Q10 a Daily Pack.