Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Čo spôsobuje nedostatok zinku v tele a ako tomu predchádzať?

Ľudské telo pre správne fungovanie potrebuje celý rad rôznych látok. Niektoré si vie vyrobiť samo, iné sa do tela musia dostať hotové a získavame ich z potravy. Do druhej skupiny patria minerály, medzi ktorými vyčnieva zinok.

čo obsahuje zinok a čo spôsobuje jeho nedostatok

Pre aktívnych a športujúcich ľudí je dostatok zinku kľúčový. Pravidelným príjmom v potrave alebo formou výživových doplnkov pomáhame telu viacerými spôsobmi. Telo je menej náchylné na choroby, lepšie regeneruje a podporuje činnosť mozgu. Ak je zinku nedostatok, organizmus sa dostáva do problémov.

Čo spôsobuje nedostatok zinku

Najviac sú nedostatočným príjmom zinku ohrození aktívni športovci, osoby v silnej redukčnej diéte, tehotné a dojčiace ženy, osoby nachádzajúce sa vo vývine (mládež), vegetariáni a vegáni. 

Účinky nedostatku zinku majú v prvom rade negatívny dopad na stav imunity. Časté ochorenia dýchacích ciest, bolesti hlavy, nádchy a tiež aj infekčné choroby sa budú v organizme striedať neustále. Najmä vo vyššom veku môžu vážne komplikovať celkový zdravotný stav.

nedostatok zinku spôsobuje únavu

Mozog je ďalším orgánom, ktorý nutne potrebuje pravidelné dávky zinku. Zhoršená pamäť a poruchy koncentrácie sú najtypickejšími prejavmi jeho nedostatku.

Nedostatkom zinku trpí aj pokožka, nechty a vlasy. Pri každodennej obnove spomenutých tkanív je zinok zásadný a bez neho začnú vlasy rednúť prirodzeným vypadávaním, ale bez tvorby nových. Nechty sa začínajú lámať a pokožka okrem zlej farby vykazuje čoraz viditeľnejšie defekty.

Zhoršenie zraku a klesajúca sexuálna výkonnosť je posledným zásadným prejavom nedostatku zinku. Udržiavať si konštantný a pravidelný príjem tohto minerálu sa určite oplatí. Poradíme vám, kde ho nájdete v potrave a ako ho dostať do tela čo najefektívnejšie. 

Ako zabezpečiť dostatok zinku

Zinok sa v potravinách prirodzene vyskytuje vo veľkom spektre, no poradíme vám, čo obsahuje zinok. Najviac zinku obsahuje červené mäso, hydinové mäso, mliečne výrobky, ryby, cereálie a vajcia. Dobrým zdrojom zinku sú aj kešu orechy, ustrice a strukoviny.

Ak chce mať tvrdo trénujúci športovec istotu, že zinku prijíma dostatok, najlepším riešením sú doplnky výživy. Zinok sa nachádza v multivitamínových doplnkoch a rovnako tak aj v špeciálnych výrobkoch, samostatne. 

Chelátová forma v tabletách od BioTechUSA je najlepšie vstrebateľná forma zinku na trhu. Obrovskou výhodu je vedomosť o presnom množstve prijatého zinku z tablety. Nehrozí tak nedostatok ani predávkovanie. 

Pozor na správne množstvo

Pri užívaní zinku je dôležité ustrážiť si správne množstvo a neprekročiť hornú hranicu denného príjmu. Tu neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Pri pravidelnom užívaní nadmerného množstva zinku, nad úrovňou 40 mg denne, sa dostavia nepríjemné stavy. Hnačky, bolesti brucha, bolesti hlavy, zvracanie a nevoľnosti sú typické signály, znamenajúce predávkovanie.

denná dávka zinok

Ako užívať zinok?

Denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku, pohlavia, zdravotného stavu a množstva záťaže pri športovaní. Dospelý muž by mal prijať denne približne 14 mg denne, dospelá žena 8 mg denne

Športovci, ktorí pravidelne a tvrdo trénujú a následne podávajú vrcholové výkony, musia svoj príjem zvýšiť na hodnotu 25 mg denne. Dojčiace ženy by mali denne prijať 12 mg, mládež vo vývoji (14 – 18 rokov) potrebuje 13 mg, dievčatá 7 mg zinku denne.

Ako podporiť vstrebanie zinku

Vo všeobecnosti sa odporúča užívať zinok vo forme doplnku medzi jedlami. Tu sa snažíme, aby sa zinok nedostal do kontaktu s inými látkami, ktoré by ho mohli znehodnotiť alebo znížiť jeho vstrebateľnosť. 

Neodporúča sa kombinovať s doplnkami vápnika a železa. Lepšie je jednotlivé doplnky užiť s niekoľko hodinovým odstupom. Spomenuté problémy sa ale netýkajú chelátovej formy zinku, ktorý nájdete v našom e-shope.

Výhody užívania zinku

V úvode sme uviedli niektoré benefity užívania zinku. Teraz, keď sme sa o ňom dozvedeli všetko podstatné, pridávame ďalšie výhody, ktoré posunú vpred každého aktívneho človeka a tiež aj tých, ktorí túžia po svalnatej a funkčnej postave.

  • Syntéza bielkovín je vďaka dostatočnému množstvu zinku efektívnejšia a rýchlejšia. Svaly rastú rýchlejšie a sú schopné podávať lepší výkon. Ak je cieľom cvičenia v posilňovni nárast svalov, bez zinku sa určite nezaobídete.
  • Testosterón je hormón, ktorý je priamo zodpovedný za nárast svalovej hmoty. Jeho nízke hodnoty majú za následok malé alebo žiadne prírastky. Dostatočným množstvom zinku prirodzene podporíte tvorbu testosterónu a dosiahnete svoje ciele rýchlejšie. Pri primeranej hladine testosterónu pocítite okrem svalových prírastkov aj zlepšenie výkonnosti pri tréningu a viac energie v priebehu dňa.
  • Pre dámy bude zaujímavá skutočnosť, že zinok dokáže efektívne zmierňovať menštruačné bolesti. Sprievodným javom je aj úbytok bolestí hlavy a menšia miera únavy.
  • Hojenie rán je posledným veľkým benefitom optimálnej hladiny zinku. Minerály zinku podporujú delenie buniek a výrazné zlepšenie hojenia pri poraneniach kože popálením alebo porezaním.