Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Čo je L-karnitín na chudnutie?

L-karnitín je jeden z najúčinnejších prírodných spaľovačov tuku. Táto účinná látka je základom transportného systému v energetickom metabolizme tela. Viaže na seba mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch, prenáša ich do mitochondrií buniek, kde sa z nich tvorí energia.

čo je to L-karnitín?

L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako sú srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú ich správnu funkciu. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pomáha z buniek odstraňovať škodlivé látky, ktoré vznikajú pri metabolizme.

Karnitín sa vyskytuje v dvoch formách D-karnitín a L-karnitín. Prírodným izomérom je L-karnitín, ktorý sa často využíva ako výživový doplnok (pri chudnutí, športovaní či prevencii). Chemickou syntézou sa vytvára jeho neprírodná forma D-karnitín, ktorá nie je organizmom využiteľná.

Môže si naše telo samo vytvoriť L-karnitín?

Ľudské telo obsahuje asi 20-25 g L-karnitínu, ktorý je vytváraný v pečeni a obličkách z aminokyselín Lyzínu a Metionínu. K jeho tvorbe sú potrebné vitamíny C, B6, niacín a železo. Nedostatočný prísun niektorej z týchto látok významne obmedzuje tvorbu L-karnitínu. Na jeho syntézu naviac telo potrebuje mobilizovať L-lyzín, čo je vo svaloch viazaná aminokyselina. Organizmus musí rozložiť až 30 g svalovej hmoty na vytvorenie 1 g L-karnitínu. Aby tomu telo zabránilo radšej L-karnitín získava zo stravy.

Význam L-karnitínu

Zvýšený príjem L-karnitínu môže mať pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie. Umožňuje zvýšený fyzický výkon a pôsobí aj ako mozgový stimulátor (energizér a antistresor súčasne) pri veľkom fyzickom alebo psychickom zaťažení, spomaľuje a odďaľuje pocit únavy. Pomáha výrazne zvýšiť tvorbu energie z tukov, ak je podaný pred tréningom znižuje svalové napätie a tým aj riziko svalového zranenia. Naviac má blahodárny vplyv na ochranu srdcového svalu. Dostatočný príjem L-karnitínu je zvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách ako napr. stres, únava, tehotenstvo, dojčenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie.

Komu je L-karnitín určený?

 • ľuďom pri redukčnej diéte (ako aktívna podpora spaľovania tukových buniek)
 • pre výkonnostných a rekreačných športovcov (na zvýšenie energie a sily)
 • pre seniorov (priaznivo podporuje činnosť srdca, zlepšuje pamäť)
 • vegetariánom (v rastlinnej strave je zastúpený v malom množstve – je potrebný pre celkový imunitný systém)
 • pre neplodných mužov (môže pozitívne ovplyvniť počet a pohyb spermií)
 • pre diabetikov (ovplyvňuje oxidáciu glukózy)
 • ľuďom, ktorí si chcú udržať lepšie zdravie

Ako môže L-karnitín pomôcť pri chudnutí?

L-karnitín môže významne prispieť pri dlhodobom usmerňovaní telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu pre zlepšovanie fyzickej kondície. Len samotné užívanie L-karnitínu však nepovedie ku zníženiu hmotnosti. Spaľovanie tuku sa deje za prísunu kyslíka – oxidácie. L-karnitín dokáže zvyšovať prísun kyslíka, zaisťuje tiež prísun tukov do buniek, čím prispieva k vytrvalejšej a vyrovnanej svalovej práci. Oboje (prísun kyslíka a mastných kyselín) za asistencie L-karnitínu je hlavným predpokladom pre lepší metabolizmus tukov a využívanie tukov ako prednostného paliva, teda zdroja energie pre svaly. Dokázalo sa tiež, že L-karnitín urýchľuje spaľovanie tukov z potravy, ak sa L-karnitín konzumuje súčasne s tukmi, spaľujú sa rýchlejšie a v telesnom tkanive sa ich usadí menej.

L-karnitín

Aký prínos má L-karnitín pre športovcov

L-karnitín je obzvlášť dôležitý pri udržiavaní výkonnosti športovcov. L-karnitín môže zabrániť zužovaniu ciev spôsobenému fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Výkonnosť a vytrvalosť športovcov sa zlepší a svaly sú lepšie chránené pred zranením. Športovec môže dlhšie trénovať a únava svalov bude menšia. Štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu zotavenia po intenzívnom zaťažení a zlepšuje výkonnosť po opakovanej námahe. To platí nielen pre výkonnostných športovcov, ale hlavne pre rekreačných športovcov. Bolesť svalov, tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti cíti, je možné užívaním L-karnitínu podstatne zmenšiť, čo športovcovi umožní ďalej naplno trénovať. Okrem toho L-karnitín podporuje spaľovanie tukov, znižuje odbúravanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a vytváranie hmoty hladkého svalstva. Podporuje trvalú radosť z fyzickej činnosti a uľahčuje prechod do fázy s vyššou intenzitou. L-karnitín nie je doping. Je to prírodná látka, ktorá sa nachádza v strave a pomáha športovcom pokryť zvýšené nároky na výkonnosť.

Ako užívať L-karnitín

L-karnitín je najlepšie užívať ráno, pri obede a skoro poobede, rovnako ako vitamíny. Odporúča sa užiť ho 30 minút pred fyzickým výkonom. Nedoporučuje sa užívať večer pred spaním, pretože zvýšená dávka môže viesť k vyššej aktivite a zvýšeniu bdelosti. L-karnitín by sa mal užívať v malých dávkach 500-1000 mg, pri jedle alebo po ňom. Minimálna účinná denná dávka je 300 mg čistého L-karnitínu. Zvyčajne sa používa dávkovanie 300-1500 mg denne, ktoré je možné užívať dlhodobo. V niektorých prípadoch pri rysovacích dietach sa pre rýchlejší úbytok tuku doporučuje dávka 3000-5000 mg denne, rozložená počas dňa do niekoľko menších dávok. Čistota L-karnitínu a jeho vstrebateľnosť sú základné faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú výsledok suplementácie. Firma BioTech USA má najširšiu ponuku L-karnitínových prípravkov na trhu, v tej najvyššej kvalite.

Bezpečnosť L-karnitínu

L-karnitín sa nachádza aj v strave, hlavne v tmavom mäse. Je to vo vode rozpustná látka a nadbytočné množstvo sa vylúči ľadvinami do moču (rovnako ako vitamíny rozpustné vo vode). L-karnitín je teda bezpečný a môže sa užívať dlhodobo, mesiace aj roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pri suplementícii veľmi veľkým množstvom sa môže prejaviť hnačka. Dávky do 3000 mg denne takéto príznaky nevykazujú.

Základné príznaky nedostatku L-karnitínu

Príznaky nedostatku L-karnitínu nie sú vždy rovnaké a dosť ťažko je ich rozpoznať. Môžu byť nasledovné:

 • únava/vyčerpanosť (rezervy tukov nie je možné dostatočne premeniť na energiu)
 • znížený telesný výkon (fyzická kondícia môže byť znížená z dôvodu nedostatočného prísunu L-karnitínu)
 • narušený metabolizmus tukov
 • ukladanie tukov v tkanivách (namiesto tukov sa na tvorbu energie používa bielkovina).