Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Čo by ste mali vedieť o srvátkovom proteíne

Srvátkový proteín je vedľajší produkt výroby syra, ktorý sa vyraďoval ako odpad, lebo bol považovaný za bezcenný. Neskôr sa zistilo, že má vynikajúcu nutričnú hodnotu vďaka svojmu vysokému obsahu bielkovín.

Srvátkový proteín

Z čoho je vyrábaná srvátka?

Srvátkový proteín je vedľajší produkt výroby syra, ktorý sa vyraďoval ako odpad, lebo bol považovaný za bezcenný. Neskôr sa zistilo, že má vynikajúcu nutričnú hodnotu vďaka svojmu vysokému obsahu bielkovín. Keď sa odstránila voda, zostávajúci prášok mal 90% srvátkového obsahu vysokej biologickej hodnoty. Inžinieri potravinárskeho priemyslu získali po ďalšom zdokonalení srvátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty.

Tieto rôzne typy majú aminokyselinové reťazce v rôznych dĺžkach. Bielkoviny sa v tele rozkladajú na aminokyseliny, preto čím kratší reťazec aminokyselín v proteíne, tým ľahšie sa trávi a vstrebáva. Keďže svaly sú tvorené z bielkovín, mali by ste zásobiť vaše telo proteínom, ak chcete byť silnejší, budovať svalovú hmotu a veľmi dôležité, ak chcete schudnúť. Proteín pozostáva z aminokyselín, teda z rôznych reťazcov aminokyselín. BCAA a glutamín sú mimoriadne dôležité pre svaly, preto sú tieto 2 aminokyseliny považované za prioritu a môžeme ich prijímať aj osobitne popri tréningu, ako doplnok k šejku.

Prečo je dobré užívať proteínový prášok?

Srvátkový proteín je základný výživový doplnok užívaný športovcami, pretože nielen vyživuje telo, ale neobsahuje žiadne prebytočné látky. Budovanie svalov je veľmi náročný a pomalý proces, pretože je veľmi zložité prijať množstvo bielkovín, ktoré je potrebné na rozvoj svalstva iba z mäsa. Avšak, keď ich prijmete ako srvátkový proteínový nápoj, ľahko sa strávi, rýchlo sa spája a má perfektné zloženie aminokyselín pre budovanie svalov.

Počas tréningu vznikajú mikrolézie a vaše svaly začínajú proces, ktorý vyžaduje vysokoproteínovú stravu ako základ. Po tréningu je telo obzvlášť vyhladované, rado by okamžite naštartovalo proces zotavenia popri adaptácii a príprave na ďalšiu výzvu. Preto je veľmi dôležité skonzumovať rýchlo vstrebávajúce sa živiny, aby tento proces mohol začať tak rýchlo, ako sa len dá. V čase 30-60 minút po tréningu môže telo účinne prijať živiny a použiť ich na budovanie svalov. Toto sa nazýva anabolické okno.
Je tiež dôležitou súčasťou nízkosacharidovej diéty, pretože srvátkový proteín v správnom zložení neobsahuje zbytočné kalórie.

Srvátkový proteínový izolát, koncentrát alebo hydrolyzát?

Srvátkový proteín:
Približne 20% srvátky je srvátkový proteín. Je to vedľajší produkt výroby syra, ktorý je najpopulárnejší zdroj proteínu medzi športovcami v súčasnosti. Môže byť veľmi dobre využitý vďaka vysokej biologickej hodnote a tiež má vysoký obsah BCAA. Avšak, prirodzene má nízky obsah glutamínu a arginínu (ak nie sú pridané).

Srvátkový proteínový koncentrát (WPC):
Je najviac rozšírenou formou srvátkového proteínu. Je vyrábaný ľahšie ako izolát, pretože nevyžaduje rôzne procesy filtrácie, obsahuje o trochu viac tuku, cukru a laktózy. Obsah bielkovín v hotových proteínových práškoch je v priemere stále vyšší ako 70%. Je ideálny na užívanie po tréningu alebo ráno.

Srvátkový proteínový izolát (WPI):
Je jedným z najrýchlejšie a najúčinnejšie sa vstrebávajúcim zdrojom proteínu z komplexných aminokyselinových zdrojov, pretože izolát pozostáva z krátkych reťazcov aminokyselín a môže byť vstrebávaný rýchlejšie ako pomaly vstrebávajúce sa zdroje proteínu. Kazeín a vaječný bielok sú pomaly vstrebávajúce sa zdroje, preto sa odporúča prijímať ich v rôznom čase, nie nevyhnutne po tréningu. Sú užitočné nielen preto, že sa veľmi rýchlo vstrebávajú, ale tiež preto, že čisté izoláty neobsahujú laktózu (keď sú rozrobené s vodou…ale prečo ich vlastne miešať s niečím iným? :))
Biologická hodnota alebo radšej miera využitia srvátkového proteínu by sme mali tiež spomenúť. Vajce je základ s hodnotou 100 a srvátkový proteín môže dosiahnuť 150. Biologická hodnota proteínov rastlinného pôvodu je výrazne nižšia. Hotové proteínové prášky majú obsah proteínu cez 80%.

Hydrolyzovaný srvátkový proteín (WPH):
Keď je proteínový reťazec predtrávený, rozkladá sa na peptidy. Peptidy môžu byť strávené ľahšie a majú rýchlejšiu mieru vstrebávania, pričom obsah bielkovín je približne rovnaký ako v produktoch z izolátu. Základný materiál obsahuje laktózu, ale menej ako môžeme nájsť v koncentráte.

Sprievodca obsahom

Obsah srvátkového proteínu objemových prípravkov je medzi 7 až 30%:
1. Muscle Mass –7% proteínový matrix (12 g / dávka) – srvátkový koncentrát, hydrolyzovaný proteín, kazeín, srvátkový izolát, vaječné bielka
2. HyperMass –23% obsah proteínu (20 g / dávka) – srvátkový koncentrát, kazeinát vápenatý a srvátkový proteínový izolát

Obsah srvátkového proteínu v proteínových práškoch je medzi 70 až 85%:
3. ISO Whey Zero – min. 85% obsah bielkovín zo srvátkového proteínového izolátu, základná zložka prémiový Native Whey
4. 100% Pure Whey – srvátkový koncentrát a srvátkový proteínový izolát s 78% obsahom bielkovín.
5. Hydro Whey Zero – obsahuje 80% bielkovín, ktorý pozostáva z hydrolyzovaného srvátkového proteínu a zdrojov srvátkového izolátu
6. Protein Fuel – tekutá forma proteínu vyrobená z hydrolyzovaných srvátkových proteínov, s 30g bielkovín v dávke.

+1: Meal Replacement – šejk ako náhrada jedla s 50% obsahom bielkovín. Zo srvátkového proteínového koncetrátu, kazeinátu vápenatého a prášku z vaječných bielkov a pridanými pomaly vstrebávajúcimi sa zdrojmi sacharidov.
+2: Ultra Loss – nápojový prášok s 55% obsahom bielkovín, ktorý je bohatý na vlákninu, zo srvátkového proteínového koncentrátu a kazeínu. Môže sa použiť ako náhrada jedla.

Koľko proteínu by ste mali konzumovať?

2 gramy bielkovín sa odporúčajú na každý kilogram vašej váhy, ak chcete budovať svaly. Počas diéty by ste mali prijímať 3 gramy bielkovín na každý kilogram váhy, aby ste udržali svoje svaly. Toto množstvo musí byť prijímané počas celého dňa a môžete ho odpočítať z množstva bielkovín, ktoré prijmete so stravou.

Proteín v strave

Kedy by ste mali užívať proteín?

Ráno, po prebudení, keď telo ukladá zdroje rýchlejšie – zmiešajte jednu dávku srvátkového proteínu s ovsenou kašou.
tréningu: doprajte svojim svalom rýchlo vstrebávajúci sa proteínový nápoj po každom tréningu.
Ako poobedný snack, ktorý si vychutnáte miesto nezdravého jedla. Tiež pomáha rozvinúť vysoko-proteínovú diétu.
Pred spaním môžete zásobiť svaly správnou výživou s pomaly sa vstrebávajúcim proteínom počas noci, aby ste zabránili rozpadu svalov.

Ste citlivý na laktózu?

Veľa ľudí sa bojí, že užívania proteínových šejkov, pretože trpia laktózovou intoleranciou, ale čisté srvátkové proteínové izoláty a hydrolyzáty neobsahujú laktózu, takže sa neobjavia nepríjemné symptómy. Samozrejme, bielkoviny môžu byť dodávané aj z rastlinných zdrojov, ak je niekto alergický na laktózu.

Náhrada jedla proteínovým práškom

Väčšina proteínových práškov v súčasnosti obsahuje pridané vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré ich robia kompletným jedlom – takže môžu jednoducho nahradiť akékoľvek z vašich jedál. Treba brat do úvahy, že ľudský žalúdok je primárne stavaný na pevnú stravu, preto by ste mali zabezpečiť len 50% vášho proteínového príjmu z tekutých šejkov. Zvyšných 50% by malo pochádzať z chudého jedla (napr. kuracie a morčacie prsia), mliečnych produktov a rýb.

Na záver, nie je žiadne prekvapenie, že väčšina športovcov konzumuje tieto produkty, keďže je pre nich mimoriadne dôležité prijímať výživu v čo najlepšom zložení, bez pridania nadbytočných kíl, ale tiež dostanú všetky dôležité živiny, ktoré ich telo potrebuje.