Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Cesta k úspechu – Vitamín C

Či už je vašim cieľom znížiť telesnú hmotnosť alebo nabrať svalovú hmotu, každopádne budete potrebovať istú dávku pohybu a fyzickej aktivity. Tento aktívny životný štýl si vyžaduje vyššie dávky vitamínu C.

Ovocie s vitamínom C

Vitamín C pod iným názvom kyselina askorbová, je esenciálny vitamín. Je jedným z najbezpečnejších a najdôležitejších vitamínov, ktoré môžete užívať každý deň. Je to tiež prvá vec, po ktorej siahnete aj pri prechladnutí. Vitamín C je rozpustný vo vode a je veľmi dôležitý pre zdravý vývin a rast. Prebytočné množstvo tohto vitamínu ľudské telo do 24 hodín vylúči.

Je to taktiež antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom. Tieto voľné radikály majú výrazný negatívny účinok na ľudský organizmus. Vznikajú vtedy, keď si telo premieňa potravu na energiu. Antioxidanty znižujú vplyv nebezpečných chemických zlúčenín a látok, ktoré vznikajú napríklad pri fajčení.

Vitamín C je dôležitý aj k úspešnému rastu a vývinu spojivových tkanív. Prispieva aj ku tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitý pre kožu, šľachy a cievy. Taktiež má veľmi dôležitú úlohu aj pri hojení rán, ale nepostrádateľný je aj pre kosti, kĺby a zuby. Má tiež priaznivé účinky pri posilňovaní steny artérie.

Tento vitamín je dôležitý pre ľudský organizmus každého druhu, najmä pre tvrdo trénujúcich športovcov, ktorým sa jeho užívanie odporúča vo zvýšených dávkach. Posilňuje imunitný systém a je tiež neodmysliteľnou súčasťou potréningovej regenerácie. Napomáha syntéze bielkovín.

U mužov je tiež veľmi dôležitý pre udržovanie vysokej hladiny testosterónu a nízkej hladiny katabolického kortizolu. Vďaka tomu môžete každý deň dosahovať tie najlepšie výsledky.

U žien vyrovnáva hladinu estrogénu pri menštruačnom cykle.

Odpoúčané dávkovanie:

Pre športovcov predstavuje denná dávka minimálne 1 g, ale ideálne by boli 2-3 g. Albert Szentgyörgyi bol toho názoru, že vitamín C je taký dôležitý, že by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, lebo je základnou potrebou ľudského organizmu. Počas prechladnutia, choroby alebo oslabenia organizmu sa dávka môže zvyšovať.
Môžete tiež skúsiť odporúčanú dennú dávku rozdeliť na viacero menších dávok, rozdelených počas celého dňa, pre stály prísun vitamínu.