Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Aké výhody a dávkovanie má L-karnitín spaľovač tukov?

Pre väčšinu ľudí je L-karnitín známy ako doplnok na spaľovanie tuku. Pre naše zdravie prináša však oveľa viac výhod. Zistite jeho správne použitie a dávkovanie!

Aké výhody a dávkovanie má L-karnitín spaľovač tukov?

Keď cvičíte, vo vašom tele prebieha niekoľko tisíc biochemických reakcií. Jednou z nich je aj spaľovanie tuku na energiu. Počas tréningu svaly vyžadujú zvýšený príjem energie na svoju činnosť. Dochádza preto k oxidácii tukov a ich premene na mastné kyseliny. Tie sú transportované do svalu a následne využité ako palivo na výkon. V tomto procese zohráva L-karnitín veľmi dôležitú úlohu, pretože zabezpečuje transport mastných kyselín do mitochondrií, kde sa zoxidujú a produkujú energiu.

Čo je karnitín?

Karnitín je látka, ktorú telo vyrába z aminokyselín lyzínu a mentionínu. Je podstatný v procese tvorby energie. Prenáša mastné kyseliny s dlhým reťazcom do mitochondrií, kde sa „spaľujú“ na energiu. Mitochondrie sú energickými zdrojmi pre bunky, dochádza v nich k premene tukov a cukrov na energiu ATP. Okrem transportu do mitochondrií, zabezpečuje aj prenos toxínov von z tejto organely.

Najlepšími zdrojmi karnitínu sú živočíšne výrobky ako mäso, ryby, hydina a mlieko. Platí, že čím je mäso červenšie, tým vyšší je jeho obsah karnitínu. Karnitín je však všeobecný termín pre množstvo zlúčenín, najznámejšie sú:

  • L-karnitín: biologicky aktívna forma karnitínu, ktorá sa nachádza v tele, v potravinách a v doplnkoch výživy.
  • Acetyl-L-karnitín (ALCAR): táto forma je najlepšie na podporu zdravia a funkcií mozgu.
  • Propionyl-L-karnitín: táto forma je najlepšia na zlepšenie prietoku krvi u osôb s vysokým krvným tlakom alebo so súvisiacimi zdravotnými stavmi.
  • L-karnitín L-tartrát: táto forma zlepšuje športový výkon.

Aké sú výhody L-karnintínu?

Aké sú výhody l-karnitínu?

L-karnitín je známy predovšetkým ako výživový doplnkom na spaľovanie tuku. Štúdie však podporujú jeho použitie v prevencii proti chorobám a na podporu funkcií mozgu a celkového zdravia.

Teoreticky by mala zvýšená koncentrácia L-karnitínu viesť k efektívnejšiemu využívaniu tukov a k ich spaľovaniu. Vo výskumoch na starších dospelých a obéznych ľuďoch sa tento efekt potvrdil. V porovnaní s kontrolnou skupinou sa im podarilo schudnúť viac tuku. Samozrejme, bez adekvátnej úpravy stravy a tréningov by to nebolo možné.

L-karnitín navyše podporuje aj športový výkon. Môže zvýšiť prísun kyslíka do svalov, zlepšiť prietok krvi a zvýšiť produkciu oxidu dusnatého. Doplnenie L-karnitínom môže tiež zohrávať dôležitú úlohu pri zotavovaní z namáhavého cvičenia. L-karnitín totiž pomáha k rýchlejšej regenerácií po záťaži a znižuje svalovú bolesť. L-karnitínu sa privlastňuje aj jeho antikatabolický účinok. Športovci, ktorí užívali L-karnitín spálili menej svalového glykogénu, ale naopak, viac energie čerpali z tukov.

Ľuďom s inzulínovou senzitivitou až diabetikov 2. typu môže L-karnitín pomôcť zvýšiť citlivosť na inzulín a zároveň znížiť hladinu glukózy v krvi. L-karnitín je tiež spojený so zlepšením stavu u pacientov so závažnými srdcovými poruchami, ako je koronárna choroba srdca či chronické zlyhanie srdca. V jednej štúdii viedol takmer k 10 bodovému poklesu systolického krvného tlaku. Tiež pomáha predchádzať zhoršeniu mentálnych funkcií u starších ľudí.

Použitie L-karnitínu

Použitie L-karnitínu 

Zvýšenú hladinu L-karnitínu dosiahnete buď konzumáciou živočíšnych bielkovín, alebo suplementáciou. Z potravín ho najviac obsahuje hovädzie mäso (81 mg v 85 gramovej porcii), kuracie mäso už menej (3 mg v 85 gramovej porcii). Ak však chcete využiť jeho potenciál naplno, mali by ste sa cielene zamerať na jeho extra dávky z doplnkov výživy.

Benefity L-karnitínu prichádzajú hlavne pri jeho dlhodobom dávkovaní v dostatočnom množstve. Najlepší spôsob ako užiť L-karnitín je spolu so sacharidovo-proteínovým nápojom alebo s jedlom. Konzumácia spolu so sacharidmi je dôležitá preto, lebo výskumy potvrdzujú, že na to aby prenikol do buniek, musí byť prítomný aj inzulín.

L-karnitín je vhodný pre aktívnych športovcov, ktorí chcú chrániť svoju svalovú hmotu, znížiť svalovú bolesť a zlepšiť svoj výkon. Pokiaľ však sledujete jeho iné výhody, ako je oddialenie únavy, podpora mozgový funkcií či zlepšenie tukové metabolizmu, môžete ho pridať do svojho jedálnička bez toho, aby ste zvyšovali fyzickú aktivity. Ak sa však snažíte schudnúť, dostatočnou kardio aktivitou v kombinácií s L-karnitínom svoj cieľ dosiahnete rýchlejšie. Suplementácia L-karnitínom tiež zabráni jeho deficitu u ľudí, ktorí ho môžu mať prirodzene málo. Medzi rizikové skupiny patria vegetariáni, vegáni a starší ľudia.

Na trhu si môžete kúpiť rôzne formuly s obsahom L-karnitínu. Najčastejšie s ďalšími zložkami na podporu spaľovania tuku, napríklad s konjugovanou kyselinou linolovou (CLA) alebo výťažkom zo zeleného čaju či s chrómom. Vďaka svojej schopnosti podporovať výdrž môže byť tiež súčasťou rôznych predtréningových suplementov.

Odporúčané dávkovanie pre rozličné formy karnitínu 

Vo všeobecnosti sa za účinnú a bezpečnú dávku považujú 2 g L- karnitínu denne. Nakoľko ale existujú aj ďalšie formy L- karnitínu s rozličnými vlastnosťami, líši sa aj ich odporúčané dávkovanie. Toto množstvo sa však v jednotlivých štúdiách líši, ponúkame preto prehľad pre každú jednu formu:

  • Acetyl-L-karnitín: od 600 do 2 500 mg za deň
  • L-karnitín L-vínan: od 1 000 do 4 000 mg za deň
  • Propionyl-L-karnitín: od 400 do 1 000 mg za deň
  • L-karnitín L-tartrát: od 1 000 do 4 000 mg za deň

L-karnitín je dostupný hlavne v tekutej a tabletovej forme. Obe majú svoje plusy a mínusy. Tekutý L-karnitín má rýchlejší nástup účinku a skoršie sa absorbuje. Ak chcete podporiť svoj výkon, zoberte si pred tréningom radšej tekutý. Jeho nevýhodou sú však umelé sladidlá, ktoré nie každému vyhovujú. Naopak, v tabletách sa nachádza už len čistý L-karnitín. Horšie sa však vstrebáva. Navyše prehĺtanie tabliet môže byť pre mnohých nepríjemné.

Produkty s L-karnitínom

Odporúčané produkty BioTechUSA

Z rôznych foriem karnitínu sa ako najobľúbenejšie javia acetyl-L-karnitín, L-karnitín L-tartrát a L-karnitín. Zároveň sa považujú za ideálne formy pre aktívnych športovcov, ktorí pravidelne cvičia. Acetyl-L-karnitín vyniká lepšou biologickou využiteľnosťou. Produkt ALC spolu s acetyl-L-karnitínom obsahuje aj zinok, ktorý prispieva k správnej látkovej premene mastných kyselín.

Vysokou dostupnosťou sa môže pochváliť aj tekutý L-karnitín v produkte L – Carnitine 70.000 mg + Chrome. Vďaka pridanému chrómu je vhodným pomocníkom v snahe schudnúť prebytočné kilá. Na podporu tukového metabolizmu BiotechUSA špeciálne vyvinul formulu Black Burn, ktorá okrem podpory spaľovania tukov tiež stimuluje a znižuje chuť do jedla.

Katarína Jurčiaková