Prejsť na obsah
Novinky

Rozhovor s Dominikou Multáňovou

Prečítajte si rozhovor s dominikou multáňovou, majsterkou sveta vo fitness žien a víťazkou Arnold Classic Europe.

Dominika Multáňová

Kto Vás priviedol k športu ako takému? Nechceli ste sa venovať radšej tancu, ako napr. Vaše rovesníčky?

Odmalička som bola športovo založená a už ako malá som bola veľmi hyperaktívna, rada som cvičila, tancovala a skákala. Predtým ako som začala so športovou gymnastikou a fitness navštevovala som aj tanečnú školu a ľudový súbor, ale nebolo to pre mňa to pravé. Potrebovala som niečo náročnejšie a dynamickejšie.

Kedy ste začali so športom a aké boli Vaše športové začiatky?

So športovou gymnastikou som začala, keď som mala 8 rokov a prvej fitness súťaže som sa zúčastnila v 12 rokoch. Cvičenie ma napĺňalo a bavilo, aj keď začiatky boli ťažké a prvé úspechy sa dostavili až po niekoľkých rokoch tvrdej práce.

Vždy ste sa venovali individuálnym športom?

Áno, okrem spomínaného tanečného súboru, gymnastiky a fitness som sa žiadnemu inému športu nevenovala.

Ako ste sa dostali k fitnessu? Predpokladali ste vo svojich začiatkoch, že budete majsterkou sveta?

K fitnessu som sa dostala cez športovú gymnastiku, kde sme sa zúčastňovali súťaží v detskom fitness. Chcela som byť úspešná a dotiahnuť to ďaleko, ale v začiatkoch mi ani nenapadlo, že raz môžem byť až majsterkou sveta.

Kto je Vašim športovým vzorom?

Nemám športový vzor. Obdivujem všetkých ľudí, čo aj napriek prekážkam idú vytrvalo za svojim cieľom a nevzdávajú sa. Veľkou motiváciou počas minuloročnej prípravy bolo pre mňa 6 krokov k úspechu (Trust yourself, Break the Rules, Don’t Be Afraid to Fail, Don’t Listen to the Naysayers, Work Your Butt Off, Give Back) od Arnolda Schwarzeneggera, ktoré sme mali vyvesené v posilňovni a vždy keď mi bolo ťažko som si ich prečítala a snažila som sa nimi riadiť.

Čo je na tomto športe ťažšie, odriekanie v diéte alebo makačka v posilke?

Najťažšie je makať hladný :). Na tvrdé tréningy som bola zvyknutá a nikdy som s nimi nemala problém. Zvyknúť si na stravu bolo zo začiatku náročné, ale teraz to vnímam ako súčasť môjho života. Preto, ako hovorím, najťažšie je podávať maximálne výkony pri obmedzenom príjme.

Kvalitne sa stravovať je dosť náročné aj na čas aj finančne. Pomáha Vám v tom niekto?

Samozrejme moja rodina a tréner, ktorí sú mi veľkou oporou a spoločnosť BioTechUSA, ktorá mi poskytuje kvalitné doplnky výživy. Bez týchto ľudí by moja príprava nebola možná a patrí im moje veľké „ Ďakujem“.

Aké doplnky výživy najviac používate? Ktorý je Váš najobľúbenejší?

Záleží na fáze prípravy, v ktorej sa nachádzam, no využívam široké spektrum doplnkov od spoločnosti BioTechUSA hlavne BCAA, glutamín, HMB, aminokyseliny, proteíny, vitamíny… bez nich si hlavne obdobie pred súťažou neviem predstaviť. Veľmi obľubujem všetky proteínové nápoje od spoločnosti BioTechUSA, ktoré majú skvelú chuť a sú neodmysliteľnou súčasťou môjho každodenného stravovania. Taktiež obľubujem ich proteínové tyčinky.

Užívate doplnky celoročne alebo len počas prípravy na významnú súťaž?

Dalo by sa povedať, že celoročne s malými prestávkami, hlavne po súťaži, keď nechám telu pár týždňov oddych od tréningu a aj od doplnkov. Inak v objemovej príprave využívam hlavne aminokyseliny (osvedčili sa mi BEEF Amino a Mega Amino 3200, s nimi som naozaj spokojná), tiež creatine (ph-X alebo monohydrát), samozrejme proteín, HMB, vitamíny… Na nárast sily a svalstva odporúčam aj Brutal Anadrol, s ktorým mám dobré skúsenosti. Ako som už spomínala obdobie pred súťažou si bez doplnkov stravy neviem ani predstaviť. Vtedy využívam vo veľkých množstvách hlavne BCAA, glutamín, spaľovače tuku (L-carnitine).

Na aké maškrty sa najviac tešíte po súťaži?

Kedysi som si robievala celý zoznam jedál a maškŕt, ktoré som si plánovala dať po súťaži a celú diétu som si odkladala všelijaké čokolády a cukríky do škatule pod posteľou, s tým, že po súťaži ich zjem. Takto som si nazbierala až 10 kíl sladkostí :), samozrejme potom som aj adekvátne pribrala a zhodiť to bolo naozaj ťažké. Tak som si povedala, že podobným extrémom sa budem vyhýbať a dnes mi po súťaži úplne stačí ovocie, dobrý steak, ryža, zelenina a moja zaužívaná zdravá „fitness strava“, na ktorú som si tak zvykla, že žiadne sladkosti a maškrty k šťastiu nepotrebujem.

Aké sú Vaše plány do budúcna?

Štartovať v jesennej sezóne a nominovať sa na majstrovstvá sveta. Taktiež by som sa rada zúčastnila súťaže Arnold Classic v Amerike a v roku 2015 by som sa chcela zúčastniť Olympijských hier neolympijských športov, kde má byť fitness prvýkrát zaradené a štart na tejto súťaži znamená vrchol, ktorý sa vo fitness dá dosiahnuť.

Ďakujeme za rozhovor
MLO SLOVAKIA