Prejsť na obsah
Jedálničky

Zloženie arašidového masla – všetko, čo by ste mali o ňom vedieť

Arašidové maslo je v súčasnosti veľkým trendom – jednou z najpopulárnejších nátierok. Ľudia ho obľubujú kvôli vláčnej textúre a lahodnej chuti. Čo však viete o jeho zložení? Je arašidové maslo zdravé pre ľudský organizmus? Čítajte ďalej a zistite o ňom viac.

arašidové maslo zloženie a použitie s toastom

Arašidové maslo je relatívne nespracovaná potravina. V podstate sa v nej nachádzajú len arašidy, často pražené či mleté, ktoré sa pod vysokou teplotou menia na pastu. Neplatí to však pre všetky značky. Niektoré firmy doňho pridávajú cukor, rastlinné oleje či iné prímesy.

Ak konzumujete arašidové maslo s príliš veľkým množstvom cukrov a tukov často, nerobte to. Viete si tým privodiť ťažkosti v podobe nepríjemných srdcových chorôb.

Kvalitný zdroj bielkovín

Arašidové maslo ponúka pomerne vyvážený zdroj energie, ktorý dodáva všetky tri hlavné makroživiny – sacharidy, bielkoviny a tuk.

Aj keď je arašidové maslo bohaté na bielkoviny, má nízky obsah esenciálnej aminokyseliny metionínu.

Arašidy sú strukovina

Arašidy sa radia medzi strukoviny, kam patria aj fazuľa, hrach a šošovica. Arašidové maslo obsahuje približne 25 % bielkovín, čo z neho robí vynikajúci zdroj bielkovín na rastlinnej báze. Proteín zo strukovín má však oveľa nižší obsah metionínu a cysteínu v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami.

Avšak, predpokladá sa, že nízky príjem metionínu má pre človeka určité zdravotné výhody.

Nízky obsah sacharidov

Čisté arašidové maslo obsahuje iba 20 % sacharidov, vďaka čomu je vhodné pre nízkosacharidovú diétu. Zároveň je však vhodnou voľbou pre ľudí s cukrovkou 2. typu, nakoľko spôsobuje pomerne nízky nárast hladiny cukru v krvi.

Vysoký obsah zdravých tukov

Aj keď má arašidové maslo veľmi vysoký obsah tuku, 100-gramová porcia obsahuje skoro 600 kalórií, konzumácia mierneho množstva čistého arašidového masla je pri chudnutí v poriadku.

arašidové maslo recept s jablkami

Vhodné pre vegetariánov

A keďže je maslo bohaté na zdravé tuky a zároveň je aj dobrým zdrojom bielkovín, môže byť dobrou voľbou pre vegetariánov alebo tých, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu.

  1. Polovicu tuku v arašidovom masle tvorí kyselina olejová, zdravý typ mononenasýteného tuku, ktorý sa vo vysokých množstvách nachádza aj v olivovom oleji.
  2. Obsahuje aj kyselinu linolovú, esenciálnu omega-6 mastnú kyselinu.

Vitamíny a minerály

Arašidové maslo je pomerne výživné a zdravé. Obsahuje vitamín E, B3, B6, horčík, meď, mangán, železo, draslín, zinok či selén.

A hoci má vysoký obsah mnohých zdravých vitamínov a minerálov, obsahuje aj značný počet kalórií.

Bohaté na antioxidanty

Obľúbené maslo ponúka viac než len základné vitamíny a minerály. Nachádza sa v ňom množstvo biologicky aktívnych živín, ktoré majú pre organizmus určité zdravotné výhody.

Je bohaté na antioxidanty, ako je kyselina p-kumarová, či resveratrol, ktorý je spojený s nižším rizikom vzniku srdcových chorôb a iných chronických ochorení u zvierat.

Potenciálny zdroj aflatoxínov

Aj keď je arašidové maslo dosť výživné, v jeho nespracovanom zložení sa môžu nacházať aj látky, ktoré sú škodlivé.

Arašidy totiž rastú pod zemou, kde ich napáda rozšírená pleseň – Aspergillus. Je zdrojom aflatoxínov, ktoré sú považované za zdraviu škodlivé.

Našťastie, kvalitné spracovanie arašidov na arašidové maslo výrazne znižuje množstvo nebezpečných plesní.

TIP: Riziká spojené s vystavením aflatoxínom môžete minimalizovať aj tak, že budete kupovať maslá od overených značiek a vyhodíte všetky orechy, ktoré vyzerajú plesnivé, scvrknuté alebo inak zafarbené.

plesne na arašidoch

Arašidové maslo – áno či nie?

Arašidové maslo je nielen pomerne bohaté na živiny, no obsahuje aj slušný zdroj bielkovín. Býva nabité vlákninou, vitamínmi a minerálmi. Bohužiaľ však obsahuje vysoký obsah nie zdravých kalórií.

Je úplne v poriadku, ak začleníte menšie množstvo arašidového masla do vašej každodennej zdravej stravy. Jeho konzumácia neprinesie žiadne zásadné negatívne účinky.

Doprajte si overenú kvalitu

Zloženie BioTechUSA arašidového maslo je jednoduché. Obsahuje iba arašidy a soľ. Nepridávajú sa doňho žiadne sacharidy – cukry, tuky či iné rastlinné oleje. Neobsahuje škodlivý palmový olej a ani iné konzervačné látky.

Alt: recept - arašidové maslo z biotechusa bez pridaných sacharidov a palmového oleja

Je bohaté na vlákninu, bielkoviny a zdravé prírodné zložky. Dokonca je vhodné aj pre vegánov.

Na e-shope ho nájdete vo viacerých variantoch – lahodné chrumkavé a delikátne jemné. Ak obľubujete konzumáciu olejnatých semien na rôzne spôsoby, neváhajte a objednajte si arašidové maslo bez pridaných prímesí.